Współpraca z Muzeum Wsi Radomskiej

Data dodania: 28 czerwca 2022

Wspólne działania w zakresie popularyzacji historii i tradycji wojska polskiego, organizacja wystaw, wydarzeń kulturalnych i naukowych oraz edukacyjnych będą przedmiotem Porozumienia zawartego dzisiaj pomiędzy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie a Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Umowy w imieniu instytucji sygnowali dyrektorzy: pan Paweł Pawłowski i Pani Irena Jaroszek.

Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem obu muzeów  będzie organizacja wydarzenia pn. „Ikar z Mazowsza” 17 lipca 2022 r., poświęconego 160. rocznicy urodzin Czesława Tańskiego (1862-1942) – wybitnego artysty malarza i pioniera konstrukcji lotniczych – twórcy pierwszego polskiego szybowca „Lotnia”. Ciekawostką jest fakt, iż dom rodzinny Czesława Tańskiego – dwór z miejscowości Pieczyska (Powiat Grójecki), znajduje się w zbiorach radomskiego Muzeum. Podczas wydarzenia będzie miała prezentacja pamiątek po Czesławie Tańskim oraz ekspozycji nawiązujących do historii polskiego lotnictwa.

Partnerami wydarzenia będą także Aeroklub Polski i Aeroklub Radomski, których przedstawiciele dzisiaj wizytowali nasze Muzeum.