Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Towarzystwo Przyjaciół Dęblina ma już 40 lat

Data dodania: 16 września 2019

Regionalizm jest ruchem społecznym, w ramach którego powstają stowarzyszenia lub nieformalne grupy, promujące lokalną kulturę i dbające o zachowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego, służą także zachowaniu języka narodowego i lokalnych obyczajów.

Takie cele postawiło sobie w 1978 roku Towarzystwo Przyjaciół Dęblina, działając  nieprzerwanie przez 40 lat na rzecz lokalnej społeczności m.in. poprzez projekty edukacyjne, kulturalne czy turystyczne, ale też współpracując z samorządami w rozwoju i promocji miasta Dęblin i regionu. Jubileusz 40-lecia, który miał miejsce w Muzeum Sił Powietrznych 14 września 2019r, był doskonałą okazją do prezentacji dokonań stowarzyszenia oraz uhonorowania najaktywniejszych jego członków i przyznania wyróżnień przyjaciołom oraz instytucjom, jakie od lat wspierają TPD.

W jubileuszowej gali wzięli udział przedstawiciele samorządu lokalnego, instytucji kultury i oświaty, ale i jedna z najstarszych organizacji społecznych- Liga Morska i Rzeczna, która funkcjonuje już od 101 lat. Listy gratulacyjne i podziękowania wręczyli m.in: Burmistrz Dęblina Beata Siedlecka wraz z Radą Miasta, Zarząd Województwa Lubelskiego, Zarząd Powiatu Ryckiego, Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Paweł Pawłowski, płk nawig. dr Andrzej Marciniuk z Lotniczej Akademii Wojskowej.

Uroczystość prowadziła Prezes pani Grażyna Szczepańska, która przybliżyła zgromadzonym osiągnięcia stowarzyszenia oraz dokonania swoich poprzedników. Towarzystwo powstało z inicjatywy środowisk wojskowych – ówczesnego Komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, gen. bryg. Józefa Kowalskiego (Prezes w latach 1978-1992). W gronie założycieli znaleźli się przede wszystkim żołnierze Sił Powietrznych. Prezesami TPD byli ponadto: w 1992 Franciszek Deja, 1999-2005 Andrzej Przedpełski, 2005-2010 Zbigniew Aleksiejczuk, w latach 2010-2018 Jerzy Trzaskowski, a od 2019 roku pani Grażyna Szczepańska.

Do najważniejszych osiągnięć Stowarzyszenia należy m.in utworzenie wystawy w Bramie Lubelskiej (Twierdza Dęblin) na terenie 1. dęblińskiego batalionu drogowo-mostowego, jak również wydawnictwa regionalne i organizacja wydarzeń kulturalnych (koncerty organowe).

 

Szanowni Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Dęblina

 

Z okazji wyjątkowego jubileuszu 40-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dęblina,  Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pragnie serdecznie podziękować za dotychczasową wzorową współpracę oraz życzyć sukcesów w dążeniu do wyznaczonych celów.

Jednocześnie przekazujemy wyrazy uznania dla wszystkich członków i sympatyków Stowarzyszenia, którzy przyczyniają się do badania materialnych i niematerialnych świadectw życia i tradycji lokalnej społeczności oraz upowszechniania dziedzictwa kulturowego i historycznego miasta Dęblin.

Jesteśmy zaszczyceni faktem, że Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie jest istotnym partnerem działań Stowarzyszenia na rzecz edukacji i zachowania dla kolejnych pokoleń: zwyczajów, kultury, wydarzeń i postaci, ważnych dla budowania tożsamości mieszkańców Dęblina i Lubelszczyzny.

Prosimy o przyjęcie naszych gratulacji oraz życzeń wszelkiej pomyślności, by ten jubileusz stanowił dla Państwa źródło siły i inspiracji w kolejnych latach funkcjonowania.

 

dyrektor Paweł Pawłowski

wraz z pracownikami Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

galeria zdjęć- google