SU-22 - REAKTYWACJA EKSPONATU

Data dodania: 16 lipca 2024
Na zaproszenie p. dyrektor Moniki Żmudy, we współpracy z prezesem Pilskiego Muzeum Wojskowego – panem Przemysławem Olszyńskim, nasze Muzeum odwiedzili dwaj niecodzienni goście – pan Andrzej Oszczapiński i pan Bartłomiej Sagan. Obaj są związani z lotnictwem zawodowo, będąc jednocześnie jego wielkimi pasjonatami. Na co dzień są również wolontariuszami Pilskiego Muzeum Wojskowego. Celem ich wizyty było podjęcie próby uruchomienia elektryki, hydrauliki i innych możliwych elementów w naszych muzealnych egzemplarzach samolotów SU-22.

Po wstępnym rozpoznaniu okazało, że stan egzemplarza Su-22M4 o numerze bocznym 7819 pozwala podjąć wyzwanie by “tchnąć życie” w nasz muzealny eksponat.
Choć upalna pogoda nie sprzyjała, to jednak udało się odnieść sukces! 👏

Uruchomiona została:
💨 pneumatyka, która otwiera owiewkę kabiny
⚡oraz elektryka, co umożliwiło podświetlenie kokpitu kabiny i prezentację jej pełnego wystroju oraz uruchomienie zewnętrznego oświetlenia samolotu. Mamy nadzieję, że niebawem uda się zaprezentować, efekty tych prac naszym zwiedzającym na żywo.

Ponadto na na egzemplarzu Su-22M4 nb. 9409 mechanicznie zostało zmienione położenie skrzydeł oraz wypuszczone sloty, co już można dostrzec na naszej ekspozycji.
Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji z prac oraz historycznego momentu ożywienia jednego z muzealnych eksponatów .

Składamy serdeczne podziękowania panu Andrzejowi Oszczapińskiemu i panu Bartłomiejowi Saganowi za ich zaangażowanie i wizytę w naszym Muzeum. Jesteśmy wdzięczni za pasję, wiedzę i poświęcony czas, który umożliwił nam odkrycie i zaprezentowanie unikalnych aspektów naszych eksponatów.