Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Słowiańskie kobiety w twórczości Ewy Kassali

Data dodania: 22 listopada 2022

Świat strażniczek i wiedźm, dawnych wierzeń w Świętowita, Welesa, Peruna, zapomnianych bogów i bogiń to obraz ujęty w powieściach pani Ewy Kassali – pisarki,  podróżniczki, kreatorki akcji społecznych –  która gościła w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w ramach cyklu „Bliżej Historii”.

 

Spotkanie poświęcone było książce pt. „Czas Bogini” z trylogii „Słowiański szlak” i nawiązywało do 1050. rocznicy Bitwy pod Cedynią- pierwszej zwycięskiej bitwy oręża polskiego stoczonej w 972 roku. Fragmenty książki  zaprezentowała Agnieszka Pastor. Spotkanie uświetnił występ artystyczny w wykonaniu zespołu tanecznego Mała Rewia Taneczna z Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie. Wysłuchaliśmy pieśni w wykonaniu Chór Seniora oraz  recital Dariusza Gołębia.

 

Spotkanie odbyło się z inicjatywy pani Urszuli Czarneckiej- Radnej Rady Miasta w Dęblinie i aktywnej uczestniczki wydarzeń kulturalnych organizowanych przez naszą placówkę. Wydarzenie wsparła Burmistrz Dęblina pani Beata Siedlecka. Spotkanie prowadził pan Jakub Mitek, Zastępca Dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

 

Na stronach swoich powieści, Ewa Kassala przywołuje do życia najpotężniejsze kobiety jakie kiedykolwiek stąpały po ziemi. Mądre, silne i  odważne królowe, które nie bały się używać rozumu i kobiecego uroku by dostawać to, czego chciały. Jej książki zdobywają również serca i umysły czytelników w językach hiszpańskim i angielskim. W swoich pracach Ewa Kassala łączy szerokie naukowe zgłębianie tematu (każda książka powstaje przy konsultacji z historykami) z literackim talentem, dzięki czemu czytelnik może poczuć atmosferę starożytnego świata. Może iść krok w krok z bohaterkami z legend i zamiast zakurzonej historii, doświadczać prawdziwych emocji, dylematów i wątpliwości, z jakimi borykały się bohaterki. Czytelnicy mogą dostrzec, że nawet najwięksi władcy musieli sprostać tym samym wyzwaniom co reszta ludzi i że potencjał wielkości drzemie w każdym z nas, zawsze gotów na to, by się zbudzić. Oto przekaz, jaki Ewa Kassala zawiera w swoich książkach: Każdy z nas ma szansę, by stać się legendą. Czasem, jedyna rzecz, jaką trzeba zrobić, to odważyć się postawić jeszcze jeden krok naprzód i wziąć przeznaczenie w swoje ręce. Czasem, tylko tyle potrzeba, by lśnić – tak jak władczynie minionych wieków. Autorka odbyła długą podróż, by zebrać doświadczenia, które czynią jej książki tak magicznymi. Prowadziła programy telewizyjne, jest specjalistką do spraw równouprawnienia oraz autoprezentacji. Jest znana z działań społecznych, co potwierdzają nagrody, a wśród nich między innymi „Chapeau Bas”, „Bizneswoman Roku”, „Queen of Charity”, „Lady of the Decade” „Pierścień stulecia niepodległości RP”, „Szafirowa Róża”.

 

zdjęcia: Urszula Czarnecka, Mała Rewia Taneczna MDK