Reflektor APM-90 odzyskał dawny blask

Data dodania: 13 maja 2022

W ramach przygotowań do tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów, przeprowadziliśmy renowację reflektora lotniskowego APM-90. Eksponat został gruntownie oczyszczony i pokryty nową farbą. Ponownie odkryte zostały tabliczki znamionowe i odtworzono skalę na urządzeniu.

Reflektor jest prezentowany na ekspozycji plenerowej na wystawie stałej pn. „Historia polskiej broni przeciwlotniczej” w Oddziale Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

Reflektor APM-90 to samochodowy reflektor produkcji radzieckiej, który został opracowany ok. 1953 r. Montowano go na samochodach ZiS-150 oraz ZiŁ-164, ZiŁ-130 i Ził-131, także polskich pojazdach STAR-66 i STAR-29. Urządzenie było napędzane silnikiem samochodu po wcześniejszym rozłączeniu od układu jezdnego. Mógł być także podpięty do sieci zewnętrznej. Reflektor posiada lampę łukowo-żarową. Jest ruchomy w azymucie 360º w elewacji 30-85º. Przez załogi samolotów widoczny z odległości nawet 120 km. Przy podejściu do lądowania w nocy, na pułapie 1000 m – 4000 m, widoczny z odległości minimum 25 km. Często na reflektor zakładano filtr złożony z „paseczków”, co dawało światło rozproszone, dobrze oświetlające drogę startową.