• Strona główna
  • /
  • /

Premiera on-line! Film "Pierwszego nie można zapomnieć! Rzecz o pilocie myśliwskim Władysławie Gnysiu."

Data dodania: 22 grudnia 2023

ŚWIĄTECZNY  PREZENT OD MUZEUM – PREMIERA FILMU O WŁADYSŁAWIE GNYSIU

Prezentujemy Państwu film pod tytułem „Pierwszego nie można zapomnieć! Rzecz o pilocie myśliwskim Władysławie Gnysiu”, który nie tak dawno miał premierę w naszej siedzibie. Został wyprodukowany przez nasze Muzeum, a dzieło zostało zrealizowane przez Wytwórnię Filmów i Widowisk Historycznych VIS. Dokumentalny obraz opowiada historię pierwszego zestrzelenia niemieckich samolotów w czasie II wojny światowej, którego 1 września 1939 roku dokonał nieopodal Żurady prawdziwy Bohater – płk pil. Władysław Gnyś. Jest to również opowieść o człowieku z krwi i kości. Poznajemy go przez pryzmat opowieści członków jego rodziny – synów Stefana i Ashleya, którzy są głównymi narratorami filmu.

Obraz oddajemy w Państwa ręce trzy miesiące po premierze w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Ten czas poświęciliśmy na przygotowanie także angielskiej wersji językowej. Wierzymy, że ta historia jest warta jak najszerszego rozpowszechnienia, żeby „Bohater z Sarnowa” poleciał również w świat, promując także wartości, którym hołdował – szlachetność, pracowitość i niezłomność w dążeniu do dobrych celów. „Pierwszego nie można zapomnieć!…”