Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  • Strona główna
  • /
  • Aktualności
  • /
  • Premiera on-line! Film "Pierwszego nie można zapomnieć! Rzecz o pilocie myśliwskim Władysławie Gnysiu."

Premiera on-line! Film "Pierwszego nie można zapomnieć! Rzecz o pilocie myśliwskim Władysławie Gnysiu."

Data dodania: 22 grudnia 2023

ŚWIĄTECZNY  PREZENT OD MUZEUM – PREMIERA FILMU O WŁADYSŁAWIE GNYSIU

 

Prezentujemy Państwu film pod tytułem „Pierwszego nie można zapomnieć! Rzecz o pilocie myśliwskim Władysławie Gnysiu”, który nie tak dawno miał premierę w naszej siedzibie. Został wyprodukowany przez nasze Muzeum, a dzieło zostało zrealizowane przez Wytwórnię Filmów i Widowisk Historycznych VIS. Dokumentalny obraz opowiada historię pierwszego zestrzelenia niemieckich samolotów w czasie II wojny światowej, którego 1 września 1939 roku dokonał nieopodal Żurady prawdziwy Bohater – płk pil. Władysław Gnyś. Jest to również opowieść o człowieku z krwi i kości. Poznajemy go przez pryzmat opowieści członków jego rodziny – synów Stefana i Ashleya, którzy są głównymi narratorami filmu.

 

Obraz oddajemy w Państwa ręce trzy miesiące po premierze w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Ten czas poświęciliśmy na przygotowanie także angielskiej wersji językowej. Wierzymy, że ta historia jest warta jak najszerszego rozpowszechnienia, żeby „Bohater z Sarnowa” poleciał również w świat, promując także wartości, którym hołdował – szlachetność, pracowitość i niezłomność w dążeniu do dobrych celów. „Pierwszego nie można zapomnieć!…”

 

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pragnie podziękować Panu Johnowi Bindonowi za możliwość użycia w filmie jego ilustracji książki Stefana Gnysia.

 

Uprzejmie informujemy, że w tekście lektora:

  • około 23 min. 50 sek. filmu powinna wystąpić liczba mnoga, wskazująca na emigrację Władysława Gnysia do Kanady „wraz z żoną i SYNAMI (…)”
  •  po 29 min. 12 sek. filmu tekst powinien brzmieć: ”… Waldemar Serocki, siostrzeniec Władysława Gnysia…”
  •  po 34 min. 29 sek. filmu tekst napisu powinien brzmieć: „Waldemar Serocki – siostrzeniec Władysława Gnysia”