Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Pierwsze wiosenne renowacje w muzeum

Data dodania: 19 marca 2020

Zakończyła się renowacja jednego z elementów Radiolokacyjnego Systemu Lądowania RSP-10MN. Mobilny zestaw anteny stacji radiolokacyjnej obszaru lotniska jest już prezentowany na ekspozycji plenerowej w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Znane dobrze lotnikom systemy RSL (ros. RSP) jeszcze niedawno były stałym elementem lotnisk wojskowych. To za ich pomocą, kontrolerzy ruchu lotniczego mieli pełny obraz sytuacji powietrznej w najbliższym rejonie lotniska (temu właśnie służyła stacja radiolokacyjna obszaru lotniska), a dzięki precyzyjnym radarom podejścia do lądowania mogli korygować kurs statku powietrznego przy podejściu do lądowania w trudnych warunkach atmosferycznych. Nawigator  na stanowisku RSL mógł doprowadzać statki powietrzne do wysokości 100–150 m nad poziomem strefy przyziemienia. Zależnie od doświadczenia operatora system pozwalał na naprowadzenie statku powietrznego z dokładnością 10-40 m.

 

Znajdujący się w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych system RSP-10MN, o sygnaturze MSP/T/45/4-1, składa się z czterech obiektów: są to dwa zestawy – przyczepa z antenową zabudową specjalną i ciągnący ją samochód ciężarowy ZiŁ-130G z zabudową skrzyniową mieszczącą elementy systemu . Pierwszy z zestawów przeszedł gruntowną renowację powłok galwanicznych i lakierniczych, uzupełnione zostały brakujące elementy oświetlenia, jak również wymienione  zniszczone upływem czasu elementy drewniane i poszycia brezentowe. Fotele szoferki w ciężarówce otrzymały nową, zgodną z oryginalnym wzornictwem, tapicerkę.

 

Renowacja obiektów wielkogabarytowych, jest na stałe wpisana w działalność wszystkich muzeów na wolnym powietrzu, a przede wszystkim posiadających kolekcję techniki wojskowej. Stacjonująca w muzeum flota statków powietrznych oraz park maszynowy wymaga ciągłych zabiegów zabezpieczających przed warunkami atmosferycznymi. Działania te pozwalają doraźnie zachować stan zachowania obiektów. Obecnie dęblińskie Muzeum przygotowuje się do zadania inwestycyjnego polegającego na budowie dodatkowego hangaru i systemu zadaszeń dla wielkogabarytowych muzealiów.

 

Mamy nadzieję, że już wkrótce, nasi widzowie będą mogli obejrzeć efekty renowacji Radiolokacyjnego Systemu Lądowania RSP-10MN.