- Strona główna
- /
- Aktualności
- /
- Pamięci Żwirki i Wigury
Pamięci Żwirki i Wigury
87 lat temu, 11 września 1932 roku, w katastrofie lotniczej zginęli pilot Franciszek Żwirko i konstruktor Stanisław Wigura. Zaledwie 15 dni po swoim tryumfie- 28 sierpnia 1932 r. w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 w Berlinie.
Kilkanaście dni po berlińskim sukcesie, 11 września 1932 r. pilot i konstruktor wylecieli z Warszawy na spotkanie z czeskimi kolegami i meeting lotniczy. Żwirko i Wigura wystartowali RWD-6 z mokotowskiego lotniska tuż po 6 rano. Była piękna, słoneczna, choć nieco wietrzna niedziela. W rejonie Cieszyna pogoda zaczęła się pogarszać, wiatr osiągał huraganową siłę. Samolot był już na terenie Czechosłowacji, gdy w związku z pogodą prawdopodobnie usiłował zwrócić, by przeczekać w spokojniejszym miejscu.
W Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie na ekspozycji głównej prezentujemy replikę dzwonu poświęconego tragicznie zmarłym pilotom. Oryginalny dzwon zniszczyli Niemcy w czasie II wojny światowej. Replika została wykonana przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i przekazana do muzealnej kolekcji w 2012 roku podczas VI Światowego Zjazdu Lotników Polskich.