Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

pamięci Czesława i Tadeusza Tańskiego

Data dodania: 09 października 2019

4 października 2019 roku, w Puszczy Mariańskiej odbyły się uroczystości upamiętniające dwóch wielkich Polaków – Czesława Tańskiego oraz jego syna Tadeusza Tańskiego. Czesław Tański twórca słynnej lotni jest uznawany za jednego z polskich pionierów lotnictwa. W trakcie swojego życia zasłynął jako uznany malarz, konstruktor pionierskich aparatów latających, a także jako popularyzator lotnictwa. Jego syn Tadeusz, zawodowy inżynier najbardziej związał się z motoryzacją. To jego dziełem był pierwszy samochód całkowicie polskiej konstrukcji – CWS T-1.

Na cmentarzu w Puszczy Mariańskiej został odsłonięty pomnik poświęcony pamięci Czesława i Tadeusza Tańskiego, a następnie w Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego została zaprezentowana wystawa poświęcona tym dwóm wybitnym Polakom. Wystawa została stworzona przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Podczas uroczystości, sylwetkę Czesława Tańskiego przedstawił asystent muzealny Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – Marcin Arbuz.

 

zdjęcia via: Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej