Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Pamiątki po pilocie myśliwskim kpt. Januszu Marciniaku przekazane do muzeum

Data dodania: 27 września 2016

Dnia 27 września br. Pan Janusz Marciniak przekazał na ręce dr. Andrzeja Szmani z-cy dyrektora,  pamiątki po swoim zmarłym wuju kapitanie pilocie, również Januszu Marciniaku.

tableau-kpt-pil-janusza-marciniaka-w-55-rocznice-smierci

Kpt. pil. (S/Ldr) Janusz Marciniak, nr RAF P-0317 był wielokrotnie odznaczany, m. in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (nr 9929), trzykrotnie Krzyżem Walecznych oraz Polowym Znakiem Pilota (nr 1032). Zginął 23 czerwca 1944 prowadząc, złożony z 12 samolotów, 306. „Toruński” dywizjon myśliwski do ataku na węzeł kolejowy Verneuil-sur-Avre. Tuż przed śmiercią meldował przez radio o czterech samolotach niemieckich „siedzących mu na ogonie”, jego płonący Mustang MK3 uderzył w ziemię w okolicach miejscowości Crulai. W tej walce 306. dywizjon zgłosił 7 samolotów nieprzyjaciela zestrzelonych na pewno i 2 uszkodzone.

janusz-marciniuk-przekazuje-pamiatki-po-wuju-rowniez-januszu-marciniaku-na-rece-dr-andrzeja-szmani-z-cy-dyrektora

Wśród pamiątek przekazanych do muzeum znajdują się archiwalia, dyplomy, wycinki z gazet, zdjęcia, ale także szczątki samolotu, w którym zginął Janusz Marciniak. Darczyńcy serdecznie dziękujemy i zapewniamy, że zbiór ten znajdzie godne miejsce w naszym muzeum.