OTWARCIE WYSTAWY "Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie" W Naval Support Facility Redzikowo

Data dodania: 10 lipca 2024

10 lipca 2024 w amerykańskiej bazie U.S.Navy w Redzikowie k. Słupska nastąpiło otwarcie wystawy czasowej pt. “Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie”.

Otwarcia wystawy dokonali: dowódca bazy capt.Ronel Reyes i kierownik MOPL w Koszalinie Ryszard Szmania. Marcin Maślanka – specjalista ds.edukacji i promocji wprowadził zebranych w kontekst historyczny wystawy i zaprezentował zaangażowanie naszego muzeum w promowaniu polsko- amerykańskiej historii. Częścią wystawy oprócz plansz historycznych opisujących polsko-amerykanską współpracę w latach 1918-2018, jest zrekonstruowana sylwetka pilota U.S.Army Air Force z okresu II wojny światowej udostępniona przez Pawła Urbaniaka z Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”.

W otwarciu wystawy oprócz żołnierzy i pracowników bazy uczestniczyli również zaproszeni goście m.in. członkowie stowarzyszenia 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Wystawa została merytorycznie opracowana Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Kierownik MOPL Ryszard Szmania wręczył dowódcy bazy capt. Roneyowi  Reyesowi pamiątkowy model samolotu TS-11 Iskra, a dowódca bazy uhonorował pracowników MOPL okolicznościowymi medalami U.S.Navy. Po oficjalnych uroczystościach udało się przeprowadzić rozmowy dotyczące dalszej współpracy na rzecz edukacji i współpracy historycznej. Dziekujemy za możliwość realizacji wystawy i mamy nadzieję, że już wkrótce uda się przeprowadzić kolejne owocne przedsięwzięcia!