Odszedł płk rez. dr inż. Andrzej Szmania

Data dodania: 22 lipca 2024
Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 20 lipca, w wieku 73 lat zmarł płk rez. dr inż. Andrzej Szmania, który w latach 2011-2017 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Muzeum Sił Powietrznych.

Pan Andrzej był współorganizatorem, budowniczym i koordynatorem prac rozwojowych Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz oddziału Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie . Po odejściu z funkcji nadal pozostawał wiernym przyjacielem muzeum, który niejednokrotnie wspierał nas swym doświadczeniem i wiedzą.

Przed objęciem stanowiska zastępcy dyrektora MSP był żołnierzem zawodowym związanym służbowo z polskim lotnictwem wojskowym. Służył min. w  40. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie,  66. Lotniczym Pułku Szkolnym w Tomaszowie Mazowieckim i  38. Lotniczym Pułku Szkolno-Bojowym w Modlinie. Po ukończeniu Akademii Sztabu Generalnego był min. w latach 1994-1996 dowódcą 6. Bazy Lotniczej w Dęblinie. Dalszą służbę pełnił  jako Szef Oddziału Dowództwa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Warszawie. Do rezerwy odszedł w stopniu pułkownika w 1998 roku.

W trakcie swojej kariery zawodowej uzyskał tytuł doktora nauk wojskowych w specjalności zabezpieczenie bojowe i logistyczne.

Był również członkiem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Żegnamy go w imieniu dyrekcji i pracowników naszego muzeum oraz wszystkich członków Rady Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Składamy kondolencje rodzinie i najbliższym.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 25 lipca o 11:00 w Kościele Miłosierdzia Bożego w miejscowości Wierzchowiska 75 (21-050 Piaski).