Odszedł Bartłomiej Belcarz

Data dodania: 25 marca 2024

W dniu dzisiejszym dotarła do nas smutna wiadomość. Po długiej walce z chorobą zmarł dr Bartłomiej Belcarz – wybitny historyk lotnictwa i przyjaciel Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Był współtwórcą Wydawnictwa „STRATUS”, którego działalność poświęcone była historii awiacji oraz pomysłodawcą i głównym organizatorem „Sikorski Model Show”, w którego kolejnych edycjach nasza instytucja brała udział, ucząc się warsztatu organizowania imprez modelarskich „od podszewki”. Nasze Muzeum wydało wspólnie ze STRATUSEM i Panem Bartłomiejem kilka publikacji. Ostatnio były to książki z serii „Samoloty po polsku”: „Samolot wielozadaniowy PZL-104 Wilga” i „Dwumiejscowe wersje samolotu MiG-15 w lotnictwie polskim”.

Jego pasja, wiedza i oddanie dziedzictwu lotnictwa pozostawiły trwały ślad w naszej instytucji oraz w sercach wszystkich, którzy mieli zaszczyt go poznać. Wspominamy go z szacunkiem i wdzięcznością za jego zaangażowanie w odkrywanie licznych kart historii awiacji.

Pamięć o Panu Bartłomieju pozostanie z nami na zawsze. Rodzinie składamy serdeczne kondolencje.

Spoczywaj w pokoju.