Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

OBLECIAŁ CAŁY ŚWIAT, BY WYLĄDOWAĆ W DĘBLINIE: SAMOLOT C-130 HERCULES W MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH

Data dodania: 13 sierpnia 2024

Dziś już oficjalnie, z olbrzymią radością przekazujemy Państwu fantastyczną wiadomość!

 

12 sierpnia 2024 do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie dołączył nowy, unikatowy eksponat: samolot transportowy Lockheed Martin C-130E Hercules nb. 1503. 

Maszyna została przekazana przez 33 Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu, w której stacjonował przez 14 lat. To pierwszy egzemplarz Herkulesa który w dniu 30 lipca 2024 r. zakończył swą służbę w Siłach Powietrznych Wojska Polskiego i jednocześnie pierwszy w Polsce, który jest wyeksponowany w muzeum.

 

Samolot znalazł się w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie jako depozyt 33. Bazy Lotnictwa Transportowego. Docelowo, po zakończeniu niezbędnych formalności stanie się on własnością Muzeum.

 

Oficjalne przekazanie sprzętu pod skrzydła Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbyło się 12 sierpnia 2024 r. Umowę depozytową na przekazanie samolotu sygnowali:

➡️ płk Marcin BALCERZAK – zastępca dowódcy 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu

➡️ oraz Monika ŻMUDA – dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

 

Samolot został przebazowany do Dęblina z Powidza 18 lipca. Do ubiegłego poniedziałku parkował na płycie postojowej przy Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego. W tym okresie został również specjalnie przygotowany na czas transportu poprzez m.in. demontaż silników, śmigieł oraz zbiorników paliwa. 12.08 odbyła się  logistyczna operacja przejazdu maszyny z terenu 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie na plac ekspozycji plenerowej Muzeum Sił Powietrznych. Transport odbył się drogą lądową, samolot został przeciągnięty z użyciem sprzętu ciężkiego na plac Muzeum. A w dniu dzisiejszym (13.08) Herkules został posadowiony na specjalnie przygotowanych podstawach betonowych, gdzie docelowo pozostanie. Oczywiście wszystkie elementy statku powietrznego, zdemontowane na czas transportu, sukcesywnie będą powracać na swoje miejsce.

 

Działania, dzięki którym samolot mógł znaleźć się w Muzeum, przeprowadzili żołnierze 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu i 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Przedsięwzięcie wsparł Inspektor Sił Powietrznych – gen. dyw. pil. Ireneusz Nowak, a zgodę na przekazanie samolotu w tymczasowy depozyt do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wydał Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych – gen. broni Marek Sokołowski.

 

W przeprowadzeniu całej operacji logistycznej udział wzięli również:

✅ firma WARBUD S.A.,

✅ 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego, 

✅ 4. Pułk Saperów, 

✅ Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego, 

✅ firma POLTOR Sp. z.o.o Dęblin. 

Składamy olbrzymie podziękowania za wsparcie i pomoc oraz wykonanie niezbędnych prac technicznych i logistycznych!

 

W przyszłości wnętrze Herculesa zostanie udostępnione zwiedzającym, jak inne statki powietrzne w Muzeum – Mi-6, Jak-40, czy An-26. Planowany termin udostępnienia wnętrza do ekspozycji to początek przyszłego sezonu turystycznego, czyli wiosna 2025 roku.

Wszelkie bieżące informacje dotyczące najnowszego nabytku Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zamieszczane będą na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z krótkim rysem historycznym oraz technicznym dotyczącym naszego nowego eksponatu:

 

Samolot Lockheed Martin C-130E Hercules o numerze bocznym 1503 i numerze seryjnym 70-1272 wyprodukowano w 1970 roku, a Siły Zbrojne RP  pozyskały go 16 listopada 2010 r. w ramach programu Foreign Military Financing z zapasów Sił Powietrznych USA. W ciągu  całej swojej służby spędził w powietrzu łącznie 25 921 godz. i wykonał 12772 lądowania. W trakcie służby w Siłach Zbrojnych RP samolot nr 1503 realizował zadania transportowe na rzecz wszystkich rodzajów wojsk, w ramach zabezpieczenia Polskich Kontyngentów Wojskowych oraz jednostek ćwiczących poza granicami kraju, a także instytucji rządowych, w tym w misjach niesienia pomocy humanitarnej i ewakuacji ludności z miejsc zagrożonych. W ramach tych działań samolot lądował m.in. w Afganistanie, Bułgarii, Czadzie, Egipcie, Estonii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Iraku, Islandii, Izraelu, Jordanii, Kanadzie, Kosowie, Kuwejcie, Libanie, Mali, Malcie, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Senegalu, Szwecji, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

C-130E HERCULES jest czterosilnikowym, całkowicie metalowym górnopłatem, przeznaczonym do wykonywania zadań transportowych. Załogę samolotu stanowi 5 osób – dwóch pilotów, nawigator, technik pokładowy i technik załadunku.

Samolot transportowy C-130E przeznaczony jest do realizacji zadań mających na celu szybki przerzut ludzi, sprzętu i zaopatrzenia do rejonu działań lub ich ewakuacji. Samolot transportowy C-130E w Siłach Zbrojnych RP predysponowany jest do taktycznego transportu powietrznego, czyli przede wszystkim przewozu pasażerów i ładunków na teatrze działań. Samolot ten realizuje następujące operacje: lotnicze wsparcie logistyczne (Air Logistic Operations), lotnicze wsparcie przerzutu sił powietrzno-desantowych (Airborne Operations), lotnicza ewakuacja medyczna (Aeromedical Evacuation), lotnicze wsparcie specjalnych działań powietrznych (Special Air Operations).

 

 

foto: K. Kasprzak, N. Jędrzejczyk