Nowa publikacja z serii Samoloty po polsku

Data dodania: 10 lutego 2022

W 1938 roku ZSRR zakupił licencję na produkcję samolotu komunikacyjnego Douglas DC-3. Jego konstrukcja nie odpowiadała jednak w pełni wymaganiom użytkowników. Z tego też powodu konstruktor Borys Pawłowicz Lisunow dokonał adaptacji konstrukcji do wymagań i możliwości produkcyjnych w ZSRR. Samolot otrzymał oznaczenie PS-84 i pod koniec 1939 roku uruchomiono jego produkcję w Wytwórni Lotniczej nr 84 w Chimkach. Na początku 1941 roku zmieniono oznaczenie samolotu na Li-2. Ogółem wyprodukowano około 5000 sztuk.

W 1947 roku cztery samoloty Li-2 przekazano do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie gdzie zastąpiły samoloty Szczerbakow Szcze-2.  Li-2 w OSL wykorzystywane były m.in. jako szkolne samoloty bombowe. Podczas służby samolotów w dęblińskiej OSL, przebudowywano je w miarę potrzeb.  Autorem wielu pomysłowych usprawnień i wniosków racjonalizatorskich był mjr Roman Marcinkiewicz, którego zdjęcia zamieszczamy w książce. Ostatni samolot Li-2 w barwach LLP (numer fabryczny 18439102) służył właśnie w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie.  Ostatni lot wykonał 5 lutego 1974 roku.

Publikacja „Samolot wielozadaniowy Lisunow Li-2” jest kolejną książką wydaną w kooperacji pomiędzy  Wydawnictwem Stratus a Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Współpraca rozpoczęta w 2020 roku publikacją Andrzeja Glassa „Samolot szkolno-łącznikowy RWD-8”, ma swoją kontynuację w serii Samoloty po polsku.

W dalszym ciągu naszym wspólnym zamierzeniem jest przedstawienie wybranych typów samolotów związanych ze szkoleniem i uzbrojeniem polskiego lotnictwa wojskowego.

Żywimy nadzieję, że publikacja ta trafi do rąk szerokiego grona odbiorców, a historia tego samolotu przyczyni się do poszerzenia wiedzy o ponad 100-letniej historii polskiego lotnictwa.

Z lotniczym pozdrowieniem

Paweł Pawłowski

Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Książka przedstawia historię użycia samolotu Li-2 w lotnictwie wojskowym i cywilnym.
Ponad 300 zdjęć historycznych oraz współczesne zdjęcia detali. Dodatkowo rysunki z instrukcji technicznych samolotu.
25 kolorowych profili przygotowanych specjalnie do tej książki przedstawiających samolot w malowaniach Lotnictwa Wojskowego i PLL LOT.

Dariusz Karnas, Samolot Wielozadaniowy Lisunow Li-2

Sandomierz 2022, format A4, 168 stron