Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Data dodania: 08 listopada 2022

Zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw w piątek 11 listopada 2022 r. z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie będzie otwarte od  9.00 do 16.00. Wstęp wolny.

Zapraszamy Serdecznie na Miejskie Uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Dęblinie.

Po uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości na placu przed Pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”, zapraszamy do Muzeum

11.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Historia Polskiego Lotnictwa Wojskowego”:

– „Lotnicze korzenie Niepodległej” – historia 1 Polskiego Oddziału Awiacyjnego w Rosji – jednostki bojowej powstałej w ramach 1 Korpusu Polskiego w Rosji. Była to historycznie pierwsza Polska Jednostka Lotnicza, sformowana jeszcze przed odrodzeniem Rzeczpospolitej Polski;

– „Jak powstała szachownica?” – opowieść o znakach identyfikacyjnych pierwszych polskich formacji lotnictwa wojskowego odradzającej się Rzeczypospolitej

– „Pierwszy polski myśliwiec” – historia aeroplanu Ansaldo A-1 Balilla, który był produkowany w Zakładach Mechanicznych E. Plage i T. Leśkiewicz w Lublinie

Oddział Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie będzie otwarty od 9.00 do 15.00. Wstęp wolny.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie wraz ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej GRYF zapraszają na projekcje czterech filmów dokumentalnych:
10.00 – „Dziewczyny z Powstania Warszawskiego w Koszalinie”
11.00 – „Żbik ” – powstaniec z Żoliborza”
12.00 – „Komar” – Partyzant z US Army”
13.00 – „Żelazny” – legenda wileńskiej partyzantki”
Ilość miejsc ograniczona.
Zapraszamy również na kuratorskie zwiedzanie wystaw czasowych:
„My Armii Krajowej Żołnierze”
„225 rocznica Hymnu Narodowego” oraz gawędę historyczną pt. „Józef Piłsudski – twórca Niepodległości Polski”
Wstęp wolny.