- Strona główna
- /
- Aktualności
- /
- Ogłoszenia
- /
- "NA LOTNISKU W BIAŁEJ" - Spotkanie z żołnierzami 61 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego
"NA LOTNISKU W BIAŁEJ" - Spotkanie z żołnierzami 61 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego
Data dodania: 11 stycznia 2024
Spotkanie z cyklu „Byliśmy Żołnierzami”
„NA LOTNISKU W BIAŁEJ” – Spotkanie z żołnierzami 61 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego z okresu jego stacjonowania w Białej-Podlaskiej
O „Rombiku”, białej zimie stulecia, MiG-ach 15, LiM-ach 2 i 5, „Iskrach” oraz codzienności 61 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego, który przez kilkadziesiąt lat stacjonował w Białej Podlaskiej, posłuchamy podczas drugiego spotkania z cyklu „Byliśmy żołnierzami”. W samo południe we czwartek 25 stycznia naszymi gośćmi, którzy opowiedzą nam o swoich wspomnieniach, będą piloci i byli dowódcy tej jednostki wojskowej, między innymi płk. pil. Zdzisław Mularski, płk. pil. Jan Smolarek, czy mjr pil. Mirosław Joński, prezes bialskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.
Awiacja w Białej Podlaskiej ma długą i bogatą tradycję, ale jest ona mało obecna w powszechnej świadomości. Tymczasem już przed II wojną światową funkcjonowała tu Podlaska Wytwórnia Samolotów, która do 1939 roku wyprodukowała ponad 1500 maszyn! Historia 61 pułku w „Białej”, jak się powszechnie mówiło i mawia o Białej Podlaskiej, zaczęła się po zmianie jego dyslokacji z Nowego Miasta nad Pilicą na przełomie 1977 i 1978 roku. Wtedy pułk dysponował ponad setką samolotów Lim-2 i SB Lim-2. Pod względem liczby statków powietrznych był więc niemal równy sile dywizji lotniczej! Pułk wyszkolił całą rzeszę pilotów samolotów bojowych różnych typów i aż do zarania XXI stulecia był wpleciony w system szkolenia związany z dęblińską „Szkołą Orląt”.
Podczas spotkania chcemy rozszerzyć naszą wiedzę o tym ważnym na lotniczej mapie Polski miejscu i ludziach tworzących jego historię przez dziesiątki lat. Wydarzenie jest częścią cyklu „Byliśmy żołnierzami”, w ramach którego przybliżamy dzieje jednostek wojsk lotniczych i obrony powietrznej, nie będących już w strukturach Sił Powietrznych. Podczas pierwszego spotkania pod koniec ubiegłego roku gościliśmy pilotów Zespołu „Biało-Czerwone Iskry”.
Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych, którzy są zainteresowani fantastycznymi, lotniczymi opowieściami.
czwartek, 25 stycznia
o godzinie 12:00
w Auli im. płk. pil. Jerzego Bajana w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
w Auli im. płk. pil. Jerzego Bajana w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Wstęp wolny!
Zapraszamy!