Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Majowy weekend w Muzeum

Data dodania: 29 kwietnia 2022

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie podczas tegorocznej „majówki”. W pierwszy majowy weekend nasze dwa oddziały będą otwarte dla widzów. Przygotowaliśmy wiele nowości i atrakcji z myślą o turystach aktywnych, szukających oryginalnych sposobów na spędzenie wolnego czasu.

 

MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE zaprasza do zwiedzania wystawy stałej „Historia polskiego lotnictwa wojskowego” oraz wystaw czasowych „10 lat Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie” oraz „Skrzydlata Husaria”.

 

W tegorocznym sezonie letnim zapraszamy na pokład samolotu An-26. To trzeci statek powietrzny udostępniony widzom do zwiedzania (do tej pory udostępnione były samolot Jak-40 i śmigłowiec Mi-6).   AN-26 to samolot przekazany do naszych zbiorów przez Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, którego transport i renowację poszycia można było obserwować w roku 2020. Jego wyjątkowość podkreśla fakt, że jako jedyny statek powietrzny w naszym muzeum jest też przyjazny dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Dzięki specjalnie zaprojektowanej rampie do jego wnętrza można wjechać, przy asyście opiekuna lub pracownika muzeum. Jest to samolot transportowy, poza ładunkiem przekraczającym pięć ton, był też gotowy przyjąć na swój pokład nosze z 24 rannymi lub służyć do desantu skoczków spadochronowych.

 

Na ekspozycji plenerowej polecamy Państwa uwadze wiele nowych eksponatów i wystaw:

 

Myjnia/Odladzacz lotniskowy Numella PL120 – unikatowy egzemplarz, ostatni w kraju z kilku w ogóle wyprodukowanych. Wyjątkowy pośród tego typu konstrukcji na świecie, gdyż zabudowany na rodzimym podwoziu samochodu Star 200. Prezentowany egzemplarz znajdował się dawniej na wyposażeniu 8 Bazy Lotnictwa Transportowego na podkrakowskich Balicach, a następnie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie –. skąd trafił do muzeum dzięki zgodzie Ministra Obrony Narodowej.

– Nowa aranżacja wystawy plenerowej, powstała diorama przedstawiająca samolot myśliwski MiG – 21 PFM przygotowywany do startu – podłączony do zasilania lotniskowego – pojazdu APA 4G.

– Stanowisko odtwarzania gotowości do startu wzbogaciła cysterna paliwowa C-5 zabudowana na samochodzie Star 266. Ten obiekt wrócił do muzeum po remoncie, który został wykonany z wielką starannością przez Hutę Stalowa Wola, naszego mecenasa, partnera i darczyńcy. Wszystko to stało się w ramach programu „Pod dobrymi skrzydłami”, czyli programu sponsorskiego dla mecenasów kultury, którzy chcą wesprzeć misję muzeum.

– Na naszej muzealnej łące pojawiła się znowu „Krasula” czyli Startowe Stanowisko Dowodzenia SSD-2M, umożliwiającą kierowanie ruchem lotniczym. Wozy tego typu były użytkowane na lotniskach wojskowych stałych oraz polowych, a także podczas ćwiczeń na tzw. Drogowych Odcinkach Lotniskowych (DOL).

– W pełnej krasie można obejrzeć Radiolokacyjny System Lądowania RSP-10MN, który jesienią wrócił po wielomiesięcznej renowacji, a który w czasach swej świetności, odpowiednio obsługiwany pozwalał, doprowadzać lądujące statki powietrzne do wysokości 100–150 m nad poziomem strefy przyziemienia.

 

 

ZAPRASZAMY

Sobota- niedziela, 30.04-01.05 – w godzinach 10.00-18.00

Wtorek 03.05– w godzinach 9.00-17.00

 

Polecamy także nowości wydawnicze i pamiątki w naszym sklepie muzealnym.

Wizyta w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie to doskonały pomysł na cały majowy weekend.

30 kwietnia-1 maja oraz 3 maja 2022 roku

nasze ekspozycje będą otwarte w godzinach 10.00-16.00

 

POLECAMY:

Wystawa stała

Historia polskiej broni przeciwlotniczej

Uzbrojenie i sprzęt będący na wyposażeniu dawnych wojsk obrony przeciwlotniczej, eksponaty ukazujące rozwój polskiej broni przeciwlotniczej oraz zmieniającą się na przestrzeni lat taktykę jej użycia. W zbiorach muzeum znajduje się wiele unikatowych eksponatów broni palnej, a także archiwalia dotyczące działalności wojsk OPL. Również miłośnicy historii regionu znajdą tu pamiątki po koszalińskich jednostkach wojskowych. Sprzęt artyleryjski, rakietowy i radiolokacyjny prezentowany jest na ekspozycji plenerowej, m.in. 23 mm armata przeciwlotnicza ZU-23-2 na samochodzie Star 266, 85 mm armata przeciwlotnicza wz. 39, stacja radiolokacyjna pomiaru wysokości PRW-9 „Zofia”, PZR S-125M Newa, przeciwlotniczy zestaw rakietowy „Dźwina”, rakieta 3m8m3 Pzr 2k-11 „Krug”

Wystawy czasowe:

Wielka historia w małych przedmiotach

przedstawia odznaki i medale z kolekcji st. chor. sztab.  Jerzego Dąbrowskiego, który całą swoją służbę wojskową wiązał z wojskami rakietowymi obrony powietrznej, m.in. w JW. 4126 w Pobierowie i JW. 3692 w Gryficach, 78 Pułku rakietowym OP w Mrzeżynie oraz 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, obecnie jest aktywnym członkiem Koła nr 24 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gryficach. Okazała kolekcja obejmuje odznaki jednostek wszystkich rodzajów wojsk związanych na przestrzeni lat z Siłami Powietrznymi: Wojsk Lotniczych, Wojsk Obrony Powietrznej Kraju, Rakietowych, Radiotechnicznych, Dowodzenia, Ruchu Lotniczego i innych specjalności.

Mazurek Dąbrowskiego

Wystawa przygotowana w 225. rocznicę utworzenia Legionów Polskich we Włoszech i 95. Rocznice ustanowienia Pieśni Legionów Hymnem Polski. Znajdują sie na niej archiwalia i przedmioty ze zbiorów Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”, Zobaczymy: książkę „Twórca pieśni „Jeszcze Polska nie  zginęła!”– wydaną w 1918 roku nakładem Gebethner i Wolf, francuski tasak piechoty i karabin z zamkiem skałkowym, kompletne mundury lansjera, piechura, czy artylerzysty pochodzące z filmu Andrzeja Wajdy „Popioły”.

Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie

Wystawa przedstawia historię polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej w dziedzinie lotnictwa.

Samolot Jak-40

Zapraszamy do zwiedzania pokładu samolotu pasażerskiego Jak-40