Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Ludzie, broń, bitwy, czyli rekonstruktorzy w akcji

Data dodania: 14 kwietnia 2025

Ludzie, broń, bitwy, czyli rekonstruktorzy w akcji

Z okazji Światowego Dnia Rekonstrukcji Historycznej na terenie  naszego Muzeum pojawiły się grupy pasjonatów z całej Polski, prezentujące umundurowanie, sprzęt oraz codzienne życie żołnierzy z różnych epok – od starożytności po II wojnę światową. W programie wydarzenia można było m.in.: przekonać się jak pracowali saperzy z II WŚ eliminujący miny, zobaczyć życie obozowe żołnierzy carskiej armii rosyjskiej i cesarskiej armii niemieckiej z czasów I WŚ, wsiąść do samochodów Jeep Willys z II WŚ, czy poćwiczyć władanie starożytnym, rzymskim pilum, czyli rodzajem włóczni. To właśnie w grupie Hellas et Roma udziela się pierwszy z pomysłodawców i głównych twórców wydarzenia – Marcin Kalbarczyk, pracownik naszej instytucji.

 

Prezentacje grup, prowadzone głównie w cieniu imponującego rozmiarami samolotu C-130 Hercules, wzbogaciła prelekcja Łukasza Karola Uliasza, Społecznego Opiekuna Zabytków Powiatu Kozienickiego, który opowiedział o operacji warszawsko-iwangorodzkiej. W jej wyniku zginęło ponad 100 tysięcy żołnierzy!, z których dużą część stanowili Polacy w mundurach pruskich, austriackich i rosyjskich. Innym efektem było wyparcie z Twierdzy Dęblin po 100 latach zaboru, carskiego Imperium Rosyjskiego.

 

Nie zabrakło również wystaw tematycznych oraz stoisk z militariami. Przy jednym z nich, o swojej ogromnej pasji do broni strzeleckiej opowiadał drugi z głównych organizatorów Dnia Rekonstrukcji w MSP – Damian Kurek, również pracownik naszego Muzeum. Prezentował się w ubiorze kapitana lotnictwa „Błękitnej Armii” generała Józefa Hallera. Niezwykle atrakcyjnie zaprezentowała się firma COBI, która pokazała w akcji replikę śmiercionośnego „Goliata”.

 

Kolejną atrakcją, dostępną dla członków grup rekonstrukcji historycznej, była wycieczka na zamkniętą dla zwiedzających cytadelę Twierdzy Dęblin (Ivangorod). Major Krzysztof Pokorski, oficer 4 Dęblińskiego Pułku Saperów im. gen. Romualda Traugutta, który stacjonuje na cytadeli w pasjonujący sposób opowiedział o historii Twierdzy. Rekonstruktorzy w mundurach carskiej armii rosyjskiej oraz niemieckiej armii cesarskiej z okresu I wojny światowej idealnie komponowali się z fortyfikacyjną, imperialną architekturą Bramy Lubelskiej i innych obiektów.

 

Trzecia edycja Światowego Dnia Rekonstrukcji Historycznej w Muzeum Sił Powietrznych przeszła do…historii. Była nie tylko hołdem dla przeszłości, ale też inspiracją do jej dalszego zgłębiania.

 

Lista grup rekonstrukcji historycznej, które zaprezentowały się podczas naszego wydarzenia:
GRH ,,Rangers Lead the Way”
GRH ,,Die Normandie”
GRH ,,Pro Patria 1914-1918,,
GRH „Pod Obcymi GRH „Pod obcymi sztandarami”
Broniowy Zakątek – Damian Kurek
GRH Związek Orła Białego
COBI i Fundacja Żywej Historii
Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego
Projekt Historyczny „Marusia”
Willys Jeep Club
Stowarzyszenie na rzecz popularyzacji kultury antycznej „Hellas et Roma”

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3 Lublin

Tekst: M. Kalbarczyk, J. Mitek

Zdjęcia: K. Kasprzak (MSP), J. Frąckiewicz, J. Mitek (MSP)

Zdjęcia Artur Gozdur – Zoomevent.pl