Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Lotnicze wspomnienia

Data dodania: 07 lutego 2018

Polecamy Państwa uwadze publikacje Bogdana Bartnikowskiego – pilota, dziennikarza, uczestnika Powstania Warszawskiego i więźnia KL Auschwitz-Birkenau.

Jako pisarz debiutował w 1966 roku zbiorem opowiadań o ludziach lotnictwa „Nad chmurami”. W 1969 opublikował „Dzieciństwo w pasiakach”wielokrotnie wznawiany zbiór opowiadań o dzieciach w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Jest autorem ponad 23 opowiadań, reportaży i powieści, wydał 7 tomików wierszy.

 

W muzealnym sklepie mamy dwie z jego książek: najnowsza powieść „Księżyc dla straceńców”(2018) – cena 20 zł,  oraz „Bardzo blisko ziemi” (2014) – cena 22 zł.

Obydwie pozycje wydało Wydawnictwo Komograf.

Księżyc dla straceńców to minutowy zapis lotu czterech szalonych chłopaków, którzy mając ledwie po kilka godzin samodzielnych lotów wokół lotniska, porwali się na straceńczy, trzygodzinny lot. Wydarzenie to, komentowane w Radio Wolna Europa, miało miejsce w 1956 roku – roku nadziei na zmiany: poznańskiego czerwca, październikowej odwilży… w lipcu na szkolnym lotnisku dęblińskiej „szkoły orląt” w Ułężu miał miejsce bezprecedensowy przypadek nocnej ucieczki czterech podchorążych do Austrii …..

Polecamy!

 

Sklep czynny w godzinach otwarcia wystaw: wtorek-niedziela 9.00-15.00.

Zapraszamy do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie: ul. Lotników Polskich 1

Informacje dot. możliwości zakupu naszych publikacji: rezerwacja@muzeumsp.pl, tel. 261 519 462

 

wykorzystano fotografię: openhivefoundation.org

Więcej o autorze w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego:

https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/bogdan-bartnikowski,1303.html