Ku pamięci sierżanta Josefa Františka

Data dodania: 30 września 2024

Sierżant Josef František urodzony na czeskich Morawach, swą lotniczą przygodę rozpoczął w czechosłowackim lotnictwie wojskowym, by, po wielu perypetiach, stać się żołnierzem polskiego lotnictwa. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej oraz instruktorem słynnej Szkoły Orląt, a także pilotem legendarnego 303. Dywizjonu Myśliwskiego Warszawskiego im. Tadeusza Kościuszki, zapisując się w historii jako jeden z najskuteczniejszych pilotów Bitwy o Wielką Brytanię.

W 110. rocznicę jego urodzin w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odsłonięta została tablica, ufundowana przez Konsulat Honorowy Republiki Czeskiej w Lublinie, upamiętniająca jednego z najbardziej zasłużonych pilotów II wojny światowej, walczącego u boku polskich pilotów o wolność Europy.

Uroczystości odsłonięcia odbyły się w niedzielę 29 września 2024 r., swoją obecnością zaszczycili nas m.in.:

Mateusz Gniazdowski – były Ambasador Polski w Republice Czeskiej, inicjator powstającej Polsko – Czeskiej Fundacji Lotniczej

płk Radim Filipovský – Attaché Obrony Ambasady Republiki Czeskiej  w Warszawie

Luboš Laštůvka  – I sekretarz Ambasady Republiki Czeskiej  w Warszawie

Bogdan Łukasik – Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Lublinie

Roman Bytniewski – Burmistrz Dęblina

Marek Chromański – Wiceprezes Stowarzyszenia Lotników Polskich

Marcin Szaliłow z Klubu Pilotów Doświadczalnych

Alina Dudziak Gronek z Klubu Stewardess i Kobiet w Lotnictwie

Postać sierżanta Josefa Františka przybliżył Jacek Zagożdżon – historyk, kustosz i kierownik działu Historii Lotnictwa i Edukacji naszego Muzeum.

Tablica znalazła swoje miejsce na wystawie stałej Muzeum, w części poświęconej pamięci dywizjonów z czasów Bitwy o Wielką Brytanię. Tuż przy wejściu do tzw. “Domku Pilota” i nieopodal sztandaru Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.

Wydarzenie to towarzyszyło V Mityngowi Modelarskiemu, co też nie było przypadkowe, gdyż inicjatorem współpracy z Konsulatem Honorowym Republiki Czeskiej był pan Nicola Oscadal – mieszkający w Lublinie Czech, który jako fascynat lotnictwa i modelarz, obecny na poprzednich muzealnych Mityngach wyszedł z inicjatywą uczczenia asa lotnictwa myśliwskiego, jakim był František właśnie w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, za co serdecznie dziękujemy.

Składamy również olbrzymie podziękowania dla Konsulatu Honorowego Republiki Czeskiej w Lublinie za ufundowanie tablicy oraz wszystkim zaangażowanym w tę inicjatywę.

Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia.

fot. K. Kasprzak