- Strona główna
- /
- Aktualności
- /
- Komora niskich ciśnień na ekspozycji w muzeum
Komora niskich ciśnień na ekspozycji w muzeum
Do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych użyczona została komora niskich ciśnień. Przekazu dokonał Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny w Mrągowie.
Wykorzystywana była w czasie obozów kondycyjnych, w WOSZK w Mrągowie przez niemal wszystkich obecnie służących pilotów samolotów odrzutowych. O komorze z sentymentem mówi Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk. W niej, do swojego lotu w kosmos, przygotowywał się generał bryg. pil. Mirosław Hermaszewski.
Komora niskich ciśnień to szczelne pomieszczenie z układem pomp do obniżania ciśnienia atmosferycznego do bardzo niskich wartości stosowane w astronautyce i medycynie ratunkowej. Służy do wytwarzania warunków jakie panują na dużych wysokościach lub symulacji przestrzeni kosmicznej. Używane są przy badaniach i opracowywaniu metod zabezpieczania organizmu człowieka oraz aparatury kosmicznej przed szkodliwymi skutkami nagłej zmiany ciśnienia.
Komora niskich ciśnień PBK-53 (rok prod. 1957, ZSRR)
umożliwia przeprowadzenie treningu personelu latającego obejmującego:
- wpływ niedotlenienia na zdolność wykonywania zadań w aspekcie zachowania sprawności psychofizjologicznej,
- trening dekompresji.
Komora składa się m.in. z barokomory, pomp próżniowych, silników elektrycznych, przyrządów tlenowych, tablicy sterowania oraz wielu innych niezbędnych podzespołów.
Dekompresję uzyskuje się wykorzystując zjawisko wyrównywania się ciśnienia.
Podsystem informatyczny umożliwia ustawienie kolejności i czasu otwarcia zaworów dekompresyjnych oraz:
- obrazuje i rejestruje informacje o ciśnieniu w komorze właściwej i zbiorniku dekompresyjnym,
- umożliwia zapis graficzny i rejestruje parametry ciśnienia atmosferycznego komory,
- rejestruje parametry fizjologiczne z przebiegu badania,
- tworzy bazę danych badania.
Komora była wykorzystywana do treningów w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Mrągowie w latach 2004 – 2016 . Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny Mrągowo został powołany rozkazem organizacyjnym Dowódcy WL i OPLOK – gen. Jana Freya-Bieleckiego z dnia 31 października 1960 roku. Ośrodek jest spadkobiercą lotniczych tradycji Półwyspu Czterech Wiatrów. W latach trzydziestych XX wieku w tym miejscu funkcjonowała Pruska Szkoła Szybowcowa. Po II wojnie światowej na stokach góry uczyli się sztuki latania polscy pasjonaci szybownictwa. 2 stycznia 1961 roku do Mrągowa zawitał pierwszy turnus kondycyjny dla personelu latającego Sił Zbrojnych. Przez 44 lata Ośrodek funkcjonował w strukturach Sił Powietrznych szkoląc polskich lotników wojskowych. W tym czasie na turnusach kondycyjnych przebywała rzesza ponad 45 tysięcy pilotów i personelu latającego Sił Powietrznych.
Użyczony nam obiekt będzie prezentowany na wystawie głównej w części poświęconej szkoleniu personelu latającego Sił Powietrznych.
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pragnie złożyć serdeczne podziękowania dla Dowództwa Generalnego Rodzajów Sil Zbrojnych oraz 10. Warszawskiego Pułku Samochodowego za pomoc w transporcie obiektu.