- Strona główna
- /
- Aktualności
- /
- kolekcjonerska moneta na 100-lecie lotnictwa
kolekcjonerska moneta na 100-lecie lotnictwa
12 grudnia 2019 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu okolicznościową srebrną monetę o nominale 10 zł pn. „100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego”. Prezentacji kolekcjonerskiego numizmatu towarzyszy wystawa „Sto lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego” przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Na ekspozycji zaprezentowane są elementy wyposażenia lotniczego – czapki, gogle, mapniki, nakolanniki, odznaczenia, a także ponad 40 modeli statków powietrznych w różnych skalach produkowanych w Polsce lub użytkowanych przez polskie lotnictwo: szybowce (m.in. SZD-25 Lis, IS-1 Sęp, SZD-Bocian), śmigłowce (m.in. Mi-4, Mi-2, Mi-24) i samoloty, m.in. Fokker E-V, De Havilland Mosquito, Spitfire, TS-11 Iskra, Lim-5, Jak-11, Mig-21, Mig-29 i F-16.
Wystawę można obejrzeć w holu warszawskiego Oddziału Okręgowego NBP do 17 stycznia 2020 roku – plac Powstańców Warszawy 4, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 19.00.
Rewers monety nawiązuje do początków polskiego lotnictwa wojskowego. Pokazano na nim sylwetkę samolotu myśliwskiego Fokker E.V (D.VIII), na jakim latali polscy piloci w walkach o Lwów i na froncie południowym w 1918 i 1919 r. Samolot ma na skrzydłach duże biało-czerwone szachownice – znak rozpoznawczy polskiego lotnictwa wojskowego przyjęty w 1918 r. Nad nim umieszczono zaprojektowaną przez prof. Władysława Gruberskiego i wprowadzoną w 1919 r. odznakę pilota wojskowego, tzw. gapę, przedstawiającą orła z rozpostartymi w locie skrzydłami, trzymającego w dziobie wieniec laurowy. Całość umieszczona jest na tle widocznej z lotu ptaka siatki pól, charakterystycznej dla polskiego krajobrazu. Na awersie monety, nawiązującym do współczesnego polskiego lotnictwa wojskowego, przedstawiono sylwetki dwóch samolotów F-16 w locie.
Informacje o monecie: www.nbp.pl
moneta będzie także prezentowana w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.