Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Kazimierz Pogorzelski odszedł do Niebieskiej Eskadry

Data dodania: 10 maja 2023

 

29 kwietnia zmarł płk. Kazimierz Pogorzelski, wybitna postać polskiego lotnictwa oraz wieloletni członek Rady Muzeum przy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, w latach 2013-2016 i 2021-2023. Miał 91 lat. Msza pogrzebowa miała miejsce 10 maja w kościele pw. św. Ojca Pio w Warszawie. Kazimierz Pogorzelski spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W uroczystościach udział wzięła delegacja Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie z dyrektor Moniką Żmudą na czele.

 

 

Wspominany przez przyjaciół i współpracowników jako Polak, patriota, pilot, żołnierz, twórca lotnictwa wojsk lądowych, założyciel i Prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich, dowódca Polskiej Eskadry Lotniczej Pomocy Etiopii pod patronatem ONZ (1985r.). Żegnamy syna rodziny wiernej ideom powstania styczniowego. Syna powstańca warszawskiego. Świętej pamięci płk Kazimierz Pogorzelski był społecznikiem, znakomitym negocjatorem i koordynatorem, jako członek Krajowej Rady Lotnictwa, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego, Klubu Pilotów Doświadczalnych.

 

 

Jako doradca Ministra Spraw Wewnętrznych organizował i stanął na czele lotnictwa i służby porządku publicznego. W latach 1995 – 1998 pracował nad koncepcją i organizacją lotnictwa Policji i Straży Granicznej. Doprowadził do powstania tych formacji, obejmując stanowisko Naczelnego Inspektora Lotnictwa Służb Porządku Publicznego. Swoją pracę zawsze traktował jak misję. Jak wielu z jego rówieśników należał do pokolenia naznaczonego trudnym doświadczeniem. Ale zawsze potrafił w tej sytuacji zachować honor, godność i lotniczą solidarność. Jego miłość do lotnictwa i do miejsca swojego urodzenia dawała mu siłę, rozwijała zdolności i pozwalała spełnić lotnicze marzenia. Swoją pasją zarażał młodszych, którzy obdarzali go bezgranicznym zaufaniem.

 

 

W 2012 roku został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, który odebrał z rąk Prezydenta RP. Wyróżniony został także tytułem „Zasłużony Żołnierz RP, medalami „Pro Memoria” i „Pro Patria”, „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, odznakami honorowymi Sił Powietrznych i Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

 

 

Tymi oto, wzruszającymi słowami, żegnali Pułkownika Kazimierza Pogorzelskiego obecni na ceremonii pogrzebowej na warszawskich Powązkach, przedstawiciele Wojska Polskiego, Sił Powietrznych oraz organizacji których był założycielem lub w których sprawował istotne funkcje: „… Drogi Kazimierzu, misja się skończyła. Przeszedłeś na drugą stronę, kiedyś do Ciebie dołączymy. Stajemy dziś przed Tobą ze ściśniętym sercem, wzywając do ostatniego apelu, żegnamy Ciebie: Cześć Twojej pamięci! Chwała Twojemu życiu, niech Matka Boża Loretańska przyjmie Cię do lotniczego nieba…”

 

 

Pamiętać będziemy Pana Pułkownika nie tyko za jego zasługi, ale za to jakim był człowiekiem. Każdemu z nas zostawił cząstkę swojego społecznikowskiego zaangażowania, zapału i swojej miłości do lotnictwa. Żegnamy go w imieniu pracowników naszego muzeum oraz wszystkich członków Rady Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

 

 

Cześć jego pamięci!

 

 

 

 

 

Opracowanie

Dagmara Krukowska

Korekta

Jakub Mitek