HISTORIA POLSKIEGO LOTNICTWA WOJSKOWEGO po 1945 roku - nowa część wystawy stałej już otwarta!

Data dodania: 26 kwietnia 2024

Kilka miesięcy pracy merytorycznej, kilka tygodni fizycznej realizacji – trudy przygotowania nowej części stałej ekspozycji zostały zwieńczone 25 kwietnia oficjalnym otwarciem wystawy Historia Polskiego Lotnictwa Wojskowego po 1945 roku. Oficjalną premierę miał również przewodnik turystyczny, najnowsze muzealne wydawnictwo –  “Miejsca pamięci i zabytki Dęblina”.

Uroczystości otworzyła pani dyrektor Monika Żmuda podkreślając rolę muzeum w zachowywaniu pamięci o bohaterach i wydarzeniach (również tych współczesnych) związanych z lotnictwem wojskowym, oraz przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. Podziękowała również wszystkim pracownikom za zaangażowanie i ogromny wkład pracy, które przyczyniły się do powstania tej ekspozycji.

Nasze uroczystości w muzealnej auli swą obecnością zaszczyciło wielu znamienitych gości, wśród nich gen. brygady pil. w st. spocz. Sławomir Żakowski – zastępca dyrektora Departamentu Mieniem Ruchomym Agencji Mienia Wojskowego, płk Paweł Marcinkowski- dowódca 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz jego zastępca – płk Krzysztof Wocial, płk Jacek Zaniewski – dowódca 4. Pułku Saperów, dr hab Adam Wetoszka – prorektor ds. studenckich LAW, Beata Siedlecka – burmistrz Miasta Dęblin, Rafał Szabała Chełmiński – pełnomocnik dyrektora ds. organizacyjnych i kierownik sekcji personalnej Centralnej Biblioteki Wojskowej, byli dyrektorzy MSP – kmdr. rez. dr Waldemar Wójcik oraz gen. bryg. pil. dr Ryszard Hać. Nie mogło również zabraknąć przedstawicieli Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP o. Dęblin, a wśród nich dwóch byłych dowódców dęblińskiej jednostki – płk. dypl. pil. Krzysztofa Żuka oraz płk. dypl. pil. Zdzisława Mularskiego, którzy to zostali zaproszeni przez panią Dyrektor do wspólnego przecięcia wstęgi i otwarcia wystawy.

Zanim jednak nastąpił ten kulminacyjny moment, zgromadzeni goście wysłuchali dr. Romana Kozłowskiego, adiunkta MSP, który jako redaktor naukowy przewodnika  turystycznego opowiedział o dęblińskich miejscach pamięci, historii oraz kulisach pracy nad nowym muzealnym wydawnictwem, które powstało z okazji 70-lecia nadania praw miejskich miastu. Następnie merytoryczne wprowadzenie do nowej wystawy wygłosił jej kurator – Jacek Zagożdżon, kustosz naszego Muzeum przybliżając historię polskiego lotnictwa od powojennych czasów przez proces formowania struktur pokojowych, funkcjonowanie w Układzie Warszawskim, po pierwsze próby współpracy z armiami NATO i ugruntowaną 25 letnią obecnością pozycję w strukturach tego Sojuszu.

Dziękujemy wszystkim za obecność na wczorajszym wydarzeniu. Otwarcie nowej części ekspozycji stałej jest nie tylko symbolicznym wydarzeniem, lecz również wyrazem ciągłego zaangażowania muzeum w zachowanie i upowszechnianie historii polskiego lotnictwa wojskowego. Jest to ważny krok ku pogłębianiu świadomości społecznej o dziedzictwie narodowym oraz o roli, jaką lotnictwo odgrywało w historii naszego kraju po 1945 roku.

Nowa ekspozycja jest już dostępna dla zwiedzających, a przewodnik turystyczny można zakupić w naszym muzealnym sklepiku 📖.

Serdecznie zapraszamy!

fot. K.Kasprzak