Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Good Morning, Dęblin- unfortunately not this year

Data dodania: 30 marca 2020

Szanowni Państwo

Nasze społeczeństwo przechodzi w ostatnim czasie wielki sprawdzian, do którego zmusił nas stan epidemii związany z nagłym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie Polski, Europy i świata.

Koronawirus dotknął każdego z nas. Również instytucje kultury.

Obawom przed pandemią towarzyszy nagłe i niespodziewane ograniczenie naszej dotychczasowej działalności i aktywności. Skupiamy uwagę na zadaniach najbardziej ważnych dla podtrzymania funkcjonowania naszej instytucji. Czasowe zawieszenie działalności Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w formie całkowitego zamknięcia wystaw dla zwiedzających jest dla naszej instytucji dotkliwym doświadczeniem. Odwołane zostały zaplanowane wydarzenia i zajęcia edukacyjne. Zmuszeni zostaliśmy także do czasowego zawieszenia wielu rozpoczętych projektów badawczych i wydawniczych, aktywności  w zakresie współpracy przy realizacji wystaw poza siedzibą Muzeum, ograniczenia bezpośrednich kontaktów z widzami.

Z uwagą i troską obserwujemy rozwój sytuacji. Wysoko oceniamy działania podejmowane przez administrację, służby medyczne i mundurowe, a także wszystkie formacje Wojska Polskiego, które pracują z poświęceniem, by chronić obywateli.

Zdajemy sobie sprawę, jak ogromne nakłady finansowe i osobowe zostały zaangażowane  w tej nierównej walce. W tej sytuacji  naszym obowiązkiem jest, by środki publiczne zabezpieczyć na walkę z epidemią i jej skutkami, których jeszcze nie znamy.

Zdajemy sobie również sprawę z osobistych tragedii i trudnych sytuacji, w jakich wszyscy znaleźliśmy się: muzealnicy, odbiorcy kultury, ale także przedsiębiorcy, stowarzyszenia oraz instytucje z nami współpracujące.

 

W poszanowaniu wysiłku nas wszystkich w walce z pandemią, wraz ze współorganizatorami, chcemy Państwa poinformować, iż zdecydowaliśmy o odwołaniu organizacji wojskowego pikniku historycznego „Good Morning, Dęblin”, który miał się odbyć w dniach 3-5 lipca 2020 r.

 

Nie jest to dla nas łatwa decyzja, gdyż wiązaliśmy z organizacją tego wydarzenia wiele nadziei na spotkanie z widzami i uczczeniem Roku Stulecia Bitwy Warszawskiej. Dobrze przyjęty w roku ubiegłym i oczekiwany wojskowy piknik historyczny miał rozpocząć się 3 lipca 2020 roku. W programie zaplanowaliśmy aranżację ścieżki historycznej pokazującej polskie drogi do niepodległości, pokazy lotnicze z wykorzystaniem samolotów z epoki, prezentację sprzętu Wojska Polskiego, oraz oferty wystawienniczo-edukacyjne polskich muzeów wojskowych. Piknik miał być także miejscem spotkań z żołnierzami, pasjonatami historii zrzeszonymi  w grupach rekonstrukcji historycznej, regionalistami. Wydarzeniem towarzyszącym miały być pokazy akrobacji w wykonaniu zespołów wojskowych w ramach programu „Skrzydła nad Dęblinem”.

W organizację drugiej edycji pikniku zaangażowanych jest wiele osób, instytucji i organizacji. Dziękujemy Wam za kreatywność, pomysłowość w zakresie przygotowania scenariusza wydarzenia i  logistykę.

Z powodów oczywistych nie podajemy dzisiaj żadnej wiążącej daty pikniku, gdyż nie wiemy, kiedy to będzie możliwe.

Jesteśmy przekonani, że nasza decyzja spotka się z Państwa zrozumieniem. Najważniejsze byśmy pozostali w zdrowiu i odpowiedzialnie reagowali na wyzwania jakie są przed nami.

 

Z wyrazami szacunku

 

Paweł Pawłowski

Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Komandor Zlotu Grup Rekonstrukcji Historycznych podczas wojskowego pikniku historycznego Good Morning Dęblin

 

 

relacja z wydarzenia GOOD MORNING DĘBLIN 2019  do przeczytania tutaj