Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Flaga z XI zmiany PKW w Afganistanie RSM przekazana do zbiorów Muzeum

Data dodania: 13 października 2020

Płk pil. dr inż. Waldemar Gołębiowski przekazał do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Flagę Rzeczypospolitej Polskiej wraz z certyfikatem autentyczności. Flaga powiewała na maszcie w Bazie Gamberi  w Afganistanie od 10.12.2019 do maja 2020 r. Została zdjęta przez ppłk. Pil. Krzysztofa Czernobaja (byłego pilota 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie). Przekazana flaga wzbogaciła nasz zbiór pamiątek dotyczących udziału Sił Zbrojnych RP  w zagranicznych misjach wojskowych.

 

Płk. Waldemar Gołębiowski od 10 grudnia 2019 roku do 3 lipca 2020 r. był dowódcą XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego RSM w Afganistanie i jako pierwszy dowódca pilot dowodził wojskami zmechanizowanymi.

 

Nasz darczyńca jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie (1987), służbę wojskową pełnił m.in. w 26. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Zegrzu Pomorskim, 9. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, 40. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bojowego w Świdwinie, 7. Eskadrze Lotnictwa Taktycznego. Był dowódcą 3. Eskadry Lotnictwa Taktycznego „Poznań” na Krzesinach (2005), w 2008 r- Zastępca Dowódcy 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, od 2010 został wyznaczony na stanowisko dowódcy 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego. W latach 2015-2016 był Szefem Centrum Szkolenia i Doskonalenia Personelu Latającego w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych. Następnie przez ponad rok pełnił funkcje Asystenta Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych Dowództwa Komponentu Powietrznego w Warszawie.  W marcu 2018 rozkazem MON został przeniesiony do Dowództwa Operacyjnego RSZ na stanowisko Zastępcy Szefa Zarządu Operacyjnego J-3, gdzie szybko stał się jednym  z nielicznych specjalistów od Polskich Kontyngentów Wojskowych ze wskazaniem na PKW Afganistan.

Pułkownik Gołębiowski jest pilotem klasy mistrzowskiej z nalotem ogólnym 2400 godzin (z czego 1200 na samolotach naddźwiękowych) na takich typach statków powietrznych jak: TS-11 „ISKRA”, MiG-21 oraz SU-22. Ponadto posiada uprawnienia pilota doświadczalnego oraz wszystkie uprawnienia instruktorskie.