Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Ferie z historią w Muzeum 2020

Data dodania: 14 stycznia 2020

Wraz z rozpoczęciem Ferii w województwie lubelskim wystartowały Ferie z historią w Muzeum Sił Powietrznych.

Pierwszy dzień upłynął pod hasłem poznawania naszej „małej ojczyzny”, czyli najbliższych okolic Dęblina – Sieciechowa i Opactwa – miejsc znanych szczególnie w kręgach archeologicznych do, których ściągają specjaliści i turyści z całej Polski, a dla lokalnych mieszkańców pozostających miejscowościami mijanymi w drodze do Kozienic. Dzięki uprzejmości księdza Jacentego Rejczaka – proboszcza Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sieciechowie, mogliśmy poznać historię benedyktyńskiego opactwa oraz zawiłe losy historycznego kielicha mszalnego, który po kradzieży został odnaleziony w Stanach Zjednoczonych i dostarczony do Polski przez agenta Federalnego Biura Śledczego. Poznaliśmy również unikalne, niezwykle urokliwe wnętrze kościoła, jego podwójne ściany, tajne korytarze i fantastyczne wręcz warunki akustyczne w nim panujące.

Z historią Sieciechowa zapoznał nas Stefan Siek – regionalista, przewodnik, twórca Izby historycznej, w której z resztą zostaliśmy serdecznie przyjęci przez Państwa Sieków. Poza oczywistymi walorami eksponatów Izby, wartością dodaną były warsztaty i wiedza jaką nam Pan Stefan przekazał. Dość powiedzieć, że zamieniliśmy smart-fony na fajerki, obręcze rowerowe, hacele i klipę. Dla opiekunów była to sentymentalna podróż do przeszłości, a dla dzieci odkrycie nowych form zabaw nie wymagających stałego transferu danych i zasięgu Wi-Fi…

Wtorek to zabawa w Indianę Jonesa – czyli „co się błyszczy w muzealnej gablocie” – poznawanie technik archeologicznych, rozpoznawanie prawdziwych skarbów i czytanie z artefaktów. Zajęcia prowadzili nasi doświadczeni edukatorzy i pracownicy działów naukowych…

…a potem harce z kołobrzeskimi piratami – zapoznanie się z bronią piracką i technikami wyswobadzania się z węzłów, a także walki na bomie i poznanie historii polskiego żeglarstwa. Swą niebywałą wiedzą i doświadczeniem dzielili się z nami zaprawieni żeglarze, kaphornowcy zrzeszeni w Bractwie Pirackim – Tadeusz Waśko i Mira Urbaniak.

Moda dawnych lat – któż spodziewałby się w murach Muzeum Sił Powietrznych średniowiecznych dam i waćpanów z „Ogniem i mieczem”. Dzięki zaprzyjaźnionym z muzeum: Agnieszką Stępkowską – Pastor z Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie oraz waćpanom Damianowi Kani i Adamowi Wojtasikowi z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Kardasz z Ryk, mogliśmy przenieść się w czasie. Poznaliśmy znaczenie stroju w  czasach średnich oraz reguły dobierania dodatków i ozdób. Dowiedzieliśmy się jaka jest różnica między towarzyszem pancernym, a porucznikiem polskiej armii oraz poznaliśmy oręż średniowieczny. Jak wiadomo wiedza najlepiej przyswajana jest przez zajęcia praktyczne i mozolny trening, więc nasze sale i wystawa plenerowa stały się najpierw wybiegiem mody, aby za chwilę zamienić się w arenę turnieju rycerskiego…

O tradycyjnej w Polsce wielokulturowości oraz sztuce kowalskiej dowiedzieliśmy się po pokonaniu dziesiątków schodów XVI wiecznej Wieży Ariańskiej w pobliskim Wojciechowie, gdzie o tym, jak w tym samym palenisku powstawały podkowy dla koni i wzorzyste żyrandole opowiadała nam Pani Urszula Mirosław – instruktor Gminnego Ośrodka Kultury. Uzbrojeni w wiedzę teoretyczną udaliśmy się do nieodległej stuletniej kuźni, gdzie mistrz kowalski – Prezes Stowarzyszenia Kowali Polskich – Roman Czerniec odkrył przed nami przechowywane od pokoleń w jego rodzinie tajemnice sztuki kowalskiej.

Osłuchani piękną muzyką kowalską, co poniektórzy podkuci…, udaliśmy się do zaprzyjaźnionego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, by poznać to piękne miasto w jego naturalnej formie – poza sezonem turystycznym, ciche spokojne, pełne legend i niesamowitych historii, o których w czasie wędrówki opowiadały nam Panie Monika Januszek-Surdacka i Karolina Oleksiewicz z kazimierskiego Domu Kuncewiczów. Nasze gospodynie przygotowały dla nas również, sprawdzające naszą wiedzę konkursy i zabawy, za co serdecznie dziękujemy. O tym, że wszyscy bawiliśmy się świetnie świadczyć może fakt, że bez mała wszyscy usnęli w drodze powrotnej do Dęblina…

Ostatniego dnia zwiedziliśmy Garnizon Dęblin-Lotnisko oraz odwiedziliśmy zaprzyjaźniony hangar Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego, gdzie mogliśmy zapoznać się ze statkami powietrznymi i pojazdami obsługi lotniskowej, jakie służą w Siłach Powietrznych naszego kraju. Pod pilnym okiem techników CSIL uczestnicy Ferii zdobyli swe pierwsze doświadczenia za sterami polskich samolotów myśliwskich, śmigłowców szkolnych, transportowych i bojowych, za co serdecznie dziękujemy. Wrażenia pozostaną na długo.

Spacer po dęblińskiej starówce oraz wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej pozwoliły nam lepiej poznać historię naszego miasta i odnaleźć miejsca, o których istnieniu nie wszyscy wiedzieliśmy. Dziękujemy serdecznie zespołowi Biblioteki za poświęcony czas i miłe przyjęcie naszej grupy.

Dziękujemy naszym partnerom: 4 Skrzydłu Lotnictwa Szkolnego, Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego, 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dęblinie, Miejskiemu Domowi Kultury w Dęblinie, Proboszczowi Jacentemu Rejczakowi z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sieciechowie, Państwu Siekom z Sieciechowa, Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Kardasz”, Tadeuszowi Waśko i Mirze Urbaniak, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Wojciechowie, Romanowi Czerniecowi – mistrzowi kowalskiemu,  Monice Januszek-Surdackiej i Karolinie Oleksiewicz z kazimierskiego Domu Kuncewiczów dzięki, którym nie udałoby się nam przygotować tak różnorodnych atrakcji, a przede wszystkim dziękujemy uczestnikom i ich rodzicom za wybranie właśnie takiej formy spędzania wolnego czasu. Motywuje nas to do dalszego rozwoju i przygotowania kolejnych zajęć i spotkań.

Wierzymy, że z nowymi siłami i zdobytą wiedzą wrócicie do szkolnych ławek pełni radości i chęci przeżywania kolejnych doświadczeń w naszym muzeum.

Wszystkich tych, dla których ferie się zaczęły, lub dopiero zaczną zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną i odwiedzenia nas w Dęblinie i Koszalinie.

Pełna fotorelacja w zewnętrznej galerii : (kliknij żeby otworzyć galerię google)