Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Europejska Noc Muzeów 2025 za nami! Zobacz jak wyglądało magiczne nocne zwiedzanie! 🌛

Data dodania: 20 maja 2025
🌛 Nocne spotkania w Muzeum to wyjątkowe chwile – eksponaty nabierają nowego wymiaru, a przestrzeń pełna historii ożywa w blasku świateł i dźwiękach opowieści 🌃🎼🌙. Zapraszamy na krótkie wspomnienie fantastycznego wieczoru – 17 maja 2025 r.
Co tego dnia wydarzyło się w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie?

Premiera albumu “Statki Powietrzne Szkoły Orląt 1925 - 2025”

 

Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów oddaliśmy w ręce czytelników najnowsze wydawnictwo MSP – album “Statki Powietrzne Szkoły Orląt 1925 – 2025” – unikalną pozycję książkową przedstawiającą sylwetki ok. 90 statków powietrznych – wszystkich, które latały pod skrzydłami Szkoły Orląt od 1925, aż po czasy współczesne. Publikacja zawiera aneks opisujący szybowce i samoloty Aeroklubu Dęblin – nierozerwalnie związanego z dęblińską Alma Mater. Wydawnictwo dostępne jest w sklepiku muzealnym, wkrótce trafi również do sprzedaży internetowej.

 

Podczas premiery pani dyrektor Monika Żmuda dokonała oficjalnego otwarcia Europejskiej Nocy Muzeów. Tematykę wydawnictwa przybliżył jeden ze współautorów – dr Roman Kozłowski – adiunkt MSP. Współautorami albumu są Robert „Gretza” Gretzyngier, który stworzył warstwę graficzną oraz kustosz naszego Muzeum – Jacek Zagożdżon, który wraz z załogą Działu Historii Lotnictwa i Edukacji wspomagał merytorycznie głównego autora w żmudnej pracy redakcyjnej.

Premierę albumu wzbogaciły niezwykle ciekawe wykłady wygłoszone przez rektorów Lotniczej Akademii Wojskowej. Płk dr inż. Andrzej TRUSKOWSKI, prof. LAW przedstawił “Śmigłowce lotnictwa morskiego w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie”. Drugą prelekcję pod tytułem “Znakowanie statków powietrznych Szkoły Orląt” wygłosił płk rez. dr hab. Adam WETOSZKA, prof. LAW.

 

 

Bliskie spotkania z samolotem C-130E Hercules

„Bye, bye Vietnam” – nieoczywiste historie unikalnego eksponatu  C-130E Hercules nb. 1503

Noc Muzeów była doskonałą okazją do prapremierowego udostępnienia gościom pokładu największego muzealnego eksponatu – samolotu C-130E Hercules. Można było nie tylko wejść na do środka, ale również osobiście spotkać się z pilotami, którzy latali i służyli na tej jednostce. Por. pil. Krzysztof KORDYS oraz kpt. pil. Karol LEWANDOWSKI opowiedzieli m.in. o misjach, w których uczestniczyli oraz codziennej służbie w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Z kolei historyczną rekonstrukcję ewakuacji z Wietnamu przedstawiło Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Rakkasans – odtwarzające Kompanię C, 3 Batalionu, 187 Pułku Piechoty, 101 Dywizji Powietrzno-Desantowej Armii USA, którzy w strojach oraz w ekwipunku z okresu wojny w Wietnamie, w której udział brał również egzemplarz Herculesa, którego można podziwiać na ekspozycji plenerowej MSP.

 

„Nie zadzieraj nosa” – koncert artystów scen małych i wielkich 🎶

Kulminacyjnym momentem wieczoru był koncert pod przewrotnym hasłem „Nie zadzieraj nosa”. O muzyczną oprawę wydarzenia zadbali artyści z Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie pod kierownictwem Ewy Rząsy i Michała Pastuszaka, podopieczni Andrzeja Królikowskiego – Zespół Dywizjon z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie oraz Martyna Hawryluk – solistka Klubu Uczelnianego LAW. Ich występy stworzyły magiczną oprawę wieczoru, wypełniając muzealną przestrzeń dźwiękami, które poruszały emocje i budowały niezwykłą atmosferę, która rozgrzewała serca w ten chłodny wieczór. 

Profesjonalną scenę w plenerze naszego Muzeum, pomiędzy efektownymi statkami powietrznymi, rozłożyli żołnierze z 2 Kompanii Regulacji Ruchu, stacjonujący na co dzień w Oleśnicy. Scena została nam udostępniona dzięki uprzejmości Resortu Obrony Narodowej.

Atrakcje dla Małych i Dużych

Europejskiej Nocy Muzeów towarzyszyło wiele atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko Wirtualnych Biało-Czerwonych Iskier, gdzie zaprezentowano wirtualne pokazy lotnicze na legendarnych TS-11 Iskra oraz można było samodzielnie spróbować swoich sił w pilotowaniu wirtualnego samolotu- kolejki chętnych ustawiały się przez cały wieczór. Najmłodszych gości zachwyciła Majorka Animatorka, nie zabrakło kolorowych balonów, malowania twarzy i baniek mydlanych, oraz, przede wszystkim, doskonałej zabawy. Producent klocków COBI zaprezentował świetną dioramę z klocków i zapraszał widzów na konkursy z nagrodami, które przyciągały zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nie zabrakło też atrakcji dla miłośników nauki – Space LAW – Naukowe Koło Astronomiczne i Astronautyczne Lotniczej Akademii Wojskowej umożliwiło gościom obserwacje nieba. Mimo trudnych warunków pogodowych, udało się nawet dostrzec Jowisza!🪐🤩

 

Dziękujemy Wam wszystkim za zaangażowanie i wspólny wkład w to, by ta noc była emocjonująca, niezwykła i magiczna 🌛.

 

Szczególne podziękowania składamy Agencji Mienia Wojskowego, której stoisko promocyjne było obecne na wydarzeniu, oraz która wsparła nasze wydarzenie finansowo 👏.

Za pomoc w organizacji podziękowania kierujemy również w stronę:

Lotniczej Akademii Wojskowej
41. Bazy Lotnictwa Szkolnego
4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego
4. Pułku Saperów
2. Oleśnickiej Kompanii Regulacji Ruchu
Komendy Hufca ZHP Ryki oraz drużynom Dęblińskiego Szczepu ZHP “Feniks”
Nieetatowej eskadry technicznej, złożonej z pracowników różnych działów naszego Muzeum, dzięki którym powstała efektowana iluminacja samolotuC-130 Hercules

 

Europejska Noc Muzeów to najważniejsze wydarzenie w naszym kalendarzu – święto otwartości, dzielenia się historią i spotkań z ludźmi. Cieszymy się, że mimo kaprysów pogody byliście z nami – odwiedziło nas aż 1500 osób, których obecność stworzyła tę wyjątkową atmosferę pełną pasji, ciekawości i dobrej energii. Wasza liczna obecność jest dla nas najcenniejszym dowodem na to, że Noc Muzeów to wydarzenie, na które naprawdę warto czekać przez cały rok. ✈️🌙

 

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do obejrzenia  fotorelacji z wydarzenia! 📸

 

fot. Katarzyna Kasprzak, Jacek Zagożdżon