Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Do morza trzeba mieć twardy charakter

Data dodania: 16 stycznia 2020

Fascynacja morzem, wolnością i niezależnością, troska o edukację morską Polaków oraz ogromny szacunek do swoich przodków: tak można by podsumować spotkanie z Mirą Urbaniak- żeglarką, dziennikarką i organizatorką wydarzeń żeglarskich. Podczas ponad 2 godzinnego spotkania pt. „Wiatr od morza” 14 stycznia 2020 r. mieliśmy możliwość wypłynięcia w krótki rejs po morskiej historii rodzin Wądołowskich i Urbaniaków. Oba rody w okresie dwudziestolecia międzywojennego krętymi ścieżkami dotarły nad morze i związały się z Gdynią. W opowieści znalazły się również wątki związane z Morskim Dywizjonem Lotniczym.

Usłyszeliśmy o duchu swobody ukrytym w żaglach i wietrze, tworzeniu się Polski niepodległej i morskiej oraz jej bohaterach,  historii oraz tradycji regat Wielkich Żaglowców, poznaliśmy także ciekawostki związane z  morskim ceremoniałem.

A gdy zawinęliśmy do portu, zacumowaliśmy żaglowiec – w tawernie przyszedł czas na  śpiewy szantowe i konkursy, w których chętnie uczestniczyli widzowie. Animacją zajmował się nasz drugi gość: Tadeusz Waśko- na co dzień prowadzący programy edukacyjne w zabytkowej Reducie Solnej w Kołobrzegu.

Było to spotkanie nawiązujące do jubileuszowego Roku 100 rocznicy Zaślubin Polski z morzem i 100-lecia utworzenia lotnictwa morskiego w Pucku.