Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Byliśmy żołnierzami - spotkanie "Na Lotnisku w Białej"

Data dodania: 28 stycznia 2024

Podczas drugiej odsłony nowego cyklu spotkań „Byliśmy żołnierzami” rozmawialiśmy z seniorami lotnictwa służącymi dawniej w 61 lotniczym pułku szkolno – bojowym w Białej Podlaskiej.

 

Spotkanie, które otworzyła Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie p. Monika Żmuda prowadzone i moderowane było przez zastępcę dyrektora p. Jakuba Mitka. Na zaproszenie Muzeum odpowiedzieli dawni oficerowie Pułku: mjr. Waldemar Rutkowski, płk. dypl. pil Zdzisław Mularski (w latach 1978-82 dowódca Pułku), płk. pil. Krzysztof Żuk, płk. dypl. pil. Wiesław Sokołowski, mjr. pil. Mirosław Joński (Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej o/Biała Podlaska), płk. pil. Jan Smolarek (d-ca. Pułku w latach 1986-90), ppłk. pil. Franciszek Ostrowski oraz licznie przybyli pasjonaci.

 

Świadkowie historii tej, jednej z największych jednostek lotniczych w naszym kraju, podzielili się z nami wiedzą, której próżno szukać w książkach. Od trudnych logistycznie działań dyslokacji jednostki z Nowego Miasta nad Pilicą, przez zmagania, już na miejscu z zimą stulecia, do asystowania lotniskowych rotorów śnieżnych w akcjach porodowych lokalnego szpitala. Nie zabrakło startów i  lądowań, tych na wąskim i szerokim pasie, bo w Białej Podlaskiej były dwa pasy startowe, tak aby latające na trzy zmiany samoloty w liczbie ok. 100, tak stu, nie traciły czasu na kołowanie. No i lądowania w „Acapulco”, ale to już inna historia…

 

To wszystko było naszym i naszych gości udziałem podczas czwartkowego spotkania. Zapraszamy Państwa do fotogalerii oraz obejrzenia zapisu filmowego z tego wydarzenia.

 

Tekst i zdjęcia: J. Zagożdżon