- Strona główna
- /
- Aktualności
- /
- 8 edycja Sikorski Model Show
8 edycja Sikorski Model Show
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wzięło udział w znanym dobrze polskim modelarzom wydarzeniu organizowanym przez Zespół Szkół nr 1 im gen. Władysława Sikorskiego w Stalowej Woli. 11 czerwca 2022 roku odbyła się 8 edycja konkursu modelarskiego Sikorski Model Show. Impreza miała miejsce w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli.
Sikorski Model Show zgromadzi ludzi z pasją. Przybywające tam rodziny z dziećmi stanowiły żywy dowód, iż zamiłowanie do modelarstwa jest czymś dziedzicznym. Konkurs odbył się według podziału na grupy wiekowe oraz klasy dotyczące rodzaju i skali modelu. Dominowały konstrukcje lotnicze, samoloty i śmigłowce, ale nie brakowało również modeli pojazdów wojskowych, okrętów i statków. Każdy prezentowany okaz to prawdziwe dzieło sztuki, podziw widowni wzbudziły misternie złożone drobne elementy wyposażenia, dbałość o detal, piękno oraz precyzja. Modelarstwo to również zamiłowanie do dziejów polskiego oręża, dlatego wydarzenie jest okazją do spotkania ekspertów w dziedzinie historii lotnictwa i wojskowości. Nie wiadomo, kto więcej czerpał z tej integracji, modelarze od historyków, czy historycy od modelarzy…
Poza konkursem modelarskim goście mogli spotkać się i porozmawiać z różnymi grupami rekonstrukcyjnymi, zobaczyć ciekawą wystawę karykatury lotniczej Andrzeja Olejniczaka, nabyć modele do składania, zakupić publikacje z wydawnictwa Stratus, zobaczyć pojazdy historyczne oraz wiele historycznych rodzajów broni, obejrzeć sprzęt policyjny, strażacki, wojskowy, a także maszyny i pojazdy wojskowe produkowane przez Hutę Stalowa Wola.
Ważnym punktem tego dnia była projekcja filmu „Dywizjon 303”. Po seansie miało miejsce spotkanie pt: „Prawda czasu, prawda ekranu” prowadzone przez dziennikarza Wojciecha Łuczaka. W dyskusji udział wzięli Marek Rogusz, historyk lotnictwa i Maciej Zakościelny, odtwórca jednej z głównych ról w tym filmie. Znany i lubiany aktor relacjonował swoje przygotowania do ekranizacji o polskich lotnikach walczących w bitwie o Anglię, o lekturach lotniczych, jakie pomogły mu wcielić się w rolę nietuzinkowego pilota Jana Zumbacha. Zaprezentował się jako człowiek dowcipny, inteligentny i świadomy, tego, co w życiu robi. Marek Rogusz wyjaśniał, dlaczego polscy lotnicy zasłynęli jako bohaterowie II wojny światowej, ciekawie opowiadał o szkoleniu personelu latającego w Polsce przed wojną.
Stoisko Muzeum Sił Powietrznych znajdujące się przed pochodzącym z naszych zbiorów samolotem TS-11 Iskra, było bardzo chętnie odwiedzane przez gości. Uwagę dzieci, a zwłaszcza ich mam i babć, przykuwali nasi edukatorzy – ubrany w kombinezon pilota Roman Błachnio, który cierpliwie i z uśmiechem tłumaczył wszystkim, iż jest w służbie muzealnej i na co dzień zajmuje się oprowadzaniem wycieczek po ekspozycji MSP i prowadzeniem lekcji muzealnych oraz archiwistka MSP Małgorzata Daniłko, która chętnie dzieliła się swoją wiedzą o zbiorach ikonograficznych, ich opracowaniu i udostępnianiu. W czasie trwania Sikorski Model Show nasi pracownicy wykonywali jednopłatowce z drewnianego spinacza i szpatułek laryngologicznych oraz objaśniali najmłodszym, jak to jest, że samolot leci i czym jest szachownica. Chłopcy malowali swoje samolociki w barwy ochronne, czyli na zielono i brązowo, dziewczynki zaś na różowo. Małe czerwone serduszka, które znalazły się na dziecięcych projektach, zapewne pojawiły się z miłości do latania, ale też z wdzięczności dla zaangażowania naszych pracowników, którym dziękujemy.
Dziękujemy i gratulujemy organizatorom wspaniałej imprezy i wysokiego jej poziomu merytorycznego.
Wszyscy nasi goście deklarowali wizytę w dęblińskim muzeum. Czekamy na Was!
Opracowała Małgorzata Daniłko
Fot. Sikorski Model Show, Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego i Roman Błachnio