Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Święto Konstytucji 3 Maja

Data dodania: 03 maja 2020

Muzeum Sił Powietrznych rokrocznie angażuje się w miejskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja, biorąc w nich udział wraz z miejskimi instytucjami kultury. Dotrzymując tej tradycji, stosując się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, przy zachowaniu wszelkich reżimów epidemiologicznych, również w tym roku delegacja Muzeum, Miejskiego Domu Kultury oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej złożyła kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości w Dęblinie.

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w Polsce od 1919 roku dla uczczenia wydarzenia, jakim było uchwalenie Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 r. znanej, jako Konstytucja 3 Maja. Będąc bardzo nowatorską na skalę światową – drugą na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki), pierwszą w Europie, Ustawa miała zapoczątkować wielkie reformy państwa mające na celu podniesienie Polski z upadku i przywrócenie suwerenności. Jak pokazała historia, Konstytucja nie była wystarczająca by ocalić Rzeczpospolitą przed kolejnymi rozbiorami, ale stała się symbolem wolności dla narodu polskiego, pozwalającym przetrwać 123 lata zniewolenia i odzyskać wolność 11 listopada 1918 r.

Dziś w 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji składamy hołd wielkim reformatorom i patriotom walczącym o naszą wolność na przestrzeni wieków.

Fot. Kamil Krypski UM Dęblin