- Strona główna
- /
- Aktualności
- /
- 220-lecie powstania pierwszego w Polsce muzeum - Świątyni Sybilli w Puławach
220-lecie powstania pierwszego w Polsce muzeum - Świątyni Sybilli w Puławach
Wraz z zaprzyjaźnionym z naszą placówką Muzeum Czartoryskich w Puławach, delegacja Muzeum Sił Powietrznych obchodzi piękny jubileusz – 220 lecie otwarcia Świątyni Sybilli – pierwszego muzeum narodowego w Polsce.
Obiekt ten, wchodzący w skład zespołu pałacowo – parkowego wybudowano jako folly na kształt antycznej świątyni Westy z Tivoli nieopodal Rzymu. W Świątyni Sybilli, a w zasadzie Świątyni Pamięci, bo tak pierwotnie nazywała się budowla, księżna Izabela Czartoryska zabezpieczyła dziedzictwo historyczne rodzin: Sieniawskich, Lubomirskich i Czartoryskich, a także pamiątki po wielkich Polakach (między innymi po Józefie Poniatowskim), które po odzyskaniu niepodległości miały przypominać chlubną przeszłość narodu polskiego.
Każdy Polak powinien
coś o swojej ojczyźnie wiedzieć,
tak jak dobry syn powinien wiedzieć,
co się z jego matką działo – pisała księżna Izabela Czartoryska
z okazji uczczenia 220 rocznicy powstania pierwszego na ziemiach polskich muzeum pamiątek narodowych – Świątyni Sybilli odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Aby przeszłość przyszłości odnowić pamięcią – Świątynia Sybilli 1801-2021″ w czasie, której dr Łukasz Nawrocki wygłosił prelekcję – Studium warsztatu malarskiego Rafaela Santi na przykładzie
rekonstrukcji „Portretu młodzieńca” – była to też pierwsza publiczna odsłona zrekonstruowanego obrazu.
Kolejną rekonstrukcją, tym razem cyfrową było odtworzenie w wirtualnej rzeczywistości wnętrza Świątyni Sybilli – które dzięki aplikacji i goglom VR mogliśmy podziwiać.
Wszyscy zwiedzający ogrody pałacowe mogli podziwiać aranżacje kwiatowe najlepszych florystów w Polsce, które stają się już nieodzownym elementem wydarzeń w Muzeum Czartoryskich.
Na ręce Dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach delegacja naszego muzeum złożyła list gratulacyjny Dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie p. Pawła Pawłowskiego.
Pani Dyrektor oraz wszystkim puławskim muzealnikom i przewodnikom turystycznym życzymy w tym pięknym jubileuszu dalszego kreatywnego rozwoju dzieła księżnej Izabeli Czartoryskiej, które niczym opoka stoi na straży dziedzictwa narodowego naszej małej ojczyzny.
Foto: MSP i Marcin Czech