100 lat temu w Pucku

Data dodania: 06 lutego 2020

Muzeum Sił Powietrznych będzie uczestniczyć w obchodach 100.lecia Zaślubin z morzem w Pucku.

W ramach obchodów zapraszamy do udziału w konferencji popularno-naukowej „Polskie drogi do morza” przygotowanej przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Burmistrza Miasta Pucka, która odbędzie się w dniach 8-9 lutego br. Spotkanie rozpocznie się w sobotę 8 lutego o godz. 10.00 w Muzeum MW. W niedzielę 9 lutego- konferencja odbędzie się w Ratuszu Miejskim w Pucku od godz. 14.00.

10 lutego 2020 r.  w Pucku odbędą się główne uroczystości z udziałem Prezydenta RP.

Program:
9.30 – przyjazd historycznego pociągu z Gdańska – inscenizacja i powitanie gen. Józefa Hallera i gości, przejście uroczystego korowodu
10.15 – uroczyste odsłonięcie tablicy Antoniego Miotka – Stary Rynek
11.00- koncelebrowana msza św. w Farze
12.30-12.45 – koncert zespołu wokalnego Klubu MW
12.45-13.00 – przejście z Fary do portu rybackiego z Prezydentem RP w asyście Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry MW
13.00- akt odnowienia Zaślubin Polski z Morzem, salut narodowy(21armat), złożenie wieńca ze śmigłowca, składanie wiązanek
16.00-17.00- Wystawa „Wiatr od Morza”, promocja albumu prof. C. Obracht-Prondzyńskiego i K.Kordy „Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej w setną rocznicę” ( 1920-2020) w MOKSiR
17.15 – spektakl na wodzie „Laserowe stulecie” w porcie rybackim
18.00 – koncert Sławka Jaskółki „Inspiracje z Morza”

Polecamy także kampanię promującą setną rocznicę powrotu Polski nad Bałtyk.

Sto lat temu, 10 lutego, w Pucku symbolicznie powróciliśmy nad Bałtyk. Świętujmy razem tę wyjątkową rocznicę!
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do włączenia się w ogólnopolską kampanię świętującą stulecie zaślubin Polski z morzem przez udostępnienie spotu opowiadającego czym dla nas jest Bałtyk. Piosenka, która towarzyszy nam w podróży pełnej wspomnień z ostatnich 100 lat, to „Będę przy Tobie” Bovskiej. Obrazy wykorzystane w spocie nawiązują do różnych historii znad morza, jednocześnie pokazując jak to morze wpłynęło na tożsamość Polaków.