Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Zobacz muzeum w innym świetle

Data wydarzenia: 10 maja 2017

Wyjątkowo zapowiada się muzealna noc w Muzeum Sił Powietrznych. Wystawy stałe i czasowe będą udostępniane zwiedzającym wraz z towarzyszącym programem edukacyjno – artystycznym. W sobotę 20 maja 2017 r. zapraszamy do wspólnego uczczenia święta muzealników i zobaczenia naszych zabytków w innym świetle.

 

W Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie od godziny 19.00 do 24.00 będzie możliwość zwiedzania wystawy stałej „Historia polskich sił powietrznych” wzbogaconej o prezentacje grup rekonstrukcji historycznej. GRH Bluszcz i Wolant zaprezentują modę historyczną cywilną i wojskową. Zobaczymy m.in. mundur oficera Lotnictwa Wojsk Wielkopolskich wz. 1919 mundur oficera lotnictwa wz. 1927, 1936, oficera PSP z 1940 r., LWP 1968. Po ekspozycji plenerowej będzie poruszał się historyczny Ford T R15, obsługiwany przez GRH 8 Pułku Piechoty Legionów z Lublina, występującą w mundurach lotniczych obowiązujących w 1920 r.

Zwiedzaniu towarzyszyć będą występy artystyczne zespołu dziecięcego Aplauz z Gołębia, solistów: Natalii Kosmowskiej, Eweliny Pisarskiej – Kalbarczyk, Marysi Linde, Natalii Ambroziak, Aleksandry Makowskiej, Karoliny Stanilewicz, Adrianny Jarosik, Pawła Fryszki, zespołu Dywizjon 24 z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego, Chóru Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych oraz działającego przy 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego – zespołu Bleach. W programie organizatorzy przewidują również otwarcie wystawy czasowej pt. „Mazurek Dąbrowskiego” w 90. rocznicę ustanowienia pieśni hymnem państwowym.

 

Biwak historyczny, pokazy, prelekcje, konkursy i gra terenowa oraz nocne zwiedzanie wystaw to propozycje Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Noc muzeów rozpocznie się o 18.00 koncertem orkiestry wojskowej Garnizonu Koszalin. Partnerem wydarzenia jest Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”, które zaprezentuje m.in. punkt werbunkowy ochotników do wojska, pokazy zwalczania celów powietrznych przez obsługę rkm wz. 28 „Browning”. Uczestnicy gry terenowej otrzymają specjalne książeczki, które po otrzymaniu wszystkich punktów uprawniają do bezpłatnego zwiedzania Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. W trakcie całego programu będzie możliwość zwiedzania wystawy stałej „Historia polskiej broni przeciwlotniczej”. Noc Muzeów w Koszalinie potrwa do 23.00.
Noc Muzeów we wszystkich krajach europejskich odbywa się pod patronatem Rady Europy i jest wielkim spotkaniem publiczności z muzeami. Idea szczególnego dnia, w którym wszystkie muzea byłyby bezpłatnie otwarte, narodziła się we francuskim Ministerstwie Kultury w 1999 r., a dwa lata później przekształciła się w ogólnoeuropejską imprezę organizowaną w 47 państwach, sygnatariuszach Europejskiej Konwencji Kulturalnej. W 2005 r., również we Francji, powstał pomysł, aby to „święto muzeów” odbywało się w godzinach wieczornych i nocnych.

W tym roku wydarzenie odbędzie się również pod hasłem Międzynarodowego Dnia Muzeów ICOM „Muzea i kontrowersje. Wypowiedzieć niewypowiedziane w muzeum”. Tegoroczny temat ma podnieść świadomość w tym, iż muzea są ważnymi środkami wymiany międzykulturowej, wzbogacania kultur i budowania wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między ludźmi.

Zapraszamy!
Wstęp: symboliczne 1 zł (cegiełka na renowację zabytków)