Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Wizyta Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy

Data wydarzenia: 07 października 2017

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie gościło przedstawicieli Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy.

            Członkowie Oddziału Lubelskiego przybyli do Muzeum pod przewodnictwem pana Prezesa Piotra Błaszczaka. Gości powitał Dyrektor Paweł Pawłowski. Wizyta przebiegała w miłej atmosferze. Prezentacja kolejnych elementów wystawy naturalnie łączyła się z owocną, wartościową dla obu stron dyskusją.  Z dużym zainteresowaniem spotkało się prezentowane umundurowanie wojsk lotniczych pochodzące z różnych etapów jego rozwoju. Replika samolotu Fokker D.VII (E.V) stała się kanwą kontynuacji dyskusji na temat barw lotniczych, ich genezy oraz ewolucji. Przy okazji zwiedzania „Domku pilota” czyli muzealnego „Operation’s Roomu, omówiona została kwestia Bitwy o Anglię, która wracała w trakcie zwiedzania hangaru i prezentacji silnika samolotu Messerschmitt Bf-109 Daimler-Benz DB 605. Oczywiście dużą uwagę członków Stowarzyszenia zwrócił oryginalny sztandar-relikwia Polskich Sił Powietrznych z 1940 roku oraz historia jego powstania. Wystawa plenerowa posłużyła za pretekst do dyskusji na temat najrozmaitszych zagadnień lotniczych. Od szczegółowych wątków technicznych, po historyczne. Członkowie Stowarzyszenia wykazali ogromne zainteresowanie prezentowanymi informacjami oraz własną wiedzę. Grupę miał przyjemność oprowadzić Marcin Arbuz.

Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy swoje początki datuje na 20 kwietnia 1957 roku. Powstało przy Muzeum Narodowym w Krakowie z inicjatywy Zbigniewa Bocheńskiego i Jana Bendy jako kontynuacja przedwojennego Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Wojska.  Za swój główny cel Stowarzyszenie uznało: „podtrzymanie i przekazanie następnym pokoleniom tradycji wojskowej zachowanej w rzeczywistych obiektach, broni, ubiorach, oporządzeniu, w znakach i odznaczeniach wojskowych, w dokumentach i muzyce, w umocnieniach i architekturze wojskowej, we flocie wojennej.” Stowarzyszenie z czasem rozszerzało swoją działalność na kolejne miasta. W 1969 roku powstał również Oddział Lubelski. Od początku swojej działalności Stowarzyszenie zajmuje się działalnością wydawniczą oferując publikacje takie jak „Arsenał”, „Studia do dziejów dawnego uzbrojenia i ubioru wojskowego”. Wydawane są również publikacje lokalne w poszczególnych oddziałach takie jak „Dawna Broń i Barwa” Oddziału katowickiego, czy „Arsenał Poznański” Oddziału poznańskiego. W 1972 Polska Akademia Nauk uznała naukowy charakter stowarzyszenia i wpisała je na listę organizacji afiliowanych. Oprócz działalności naukowej oraz wydawniczej jednak, Stowarzyszenie zajmuje się także popularyzacją wiedzy poprzez organizację zazwyczaj raz w miesiącu wykładów oraz sesji naukowych w większych odstępach czasu. Zrzesza wybitnych specjalistów z zakresu dawnych militariów okresu powojennego.                   

Mamy nadzieje, iż wizyta Stowarzyszenia stanie się podstawą do dalszej owocnej współpracy. Serdecznie Zapraszamy.