V Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym

Data wydarzenia: 19 października 2017

Muzeum Sił Powietrznych było partnerem Starostwa Powiatu Ryckiego w organizacji V Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym

Starosta Rycki Stanisław Jagiełło oraz Dyrektor muzeum Paweł Pawłowski powitali gości – reprezentantów sześciu lubelskich powiatów.

Głównym celem organizowanej cyklicznie olimpiady jest poszerzenie wiedzy o zdrowiu psychicznym oraz wzrost świadomości na temat wzmacniania pozytywnego potencjału zdrowotnego w tym zakresie.

Młodzież przeszła trzy etapy kwalifikacji, tj. szkolny, powiatowy i wreszcie finał regionalny, który miał miejsce 19 października w Muzeum Sił Powietrznych, w wygodnych fotelach lotniczych Auli im. płk. pil Jerzego Bajana… W Finale wzięło udział 18 laureatów etapów powiatowych. Tematem przewodnim kampanii prowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2017 jest depresja, toteż w testach finałowych nie mogło zabraknąć pytań o tej trudnej chorobie. Pod dobrymi skrzydłami muzeum nie stanowiły one, jednak żadnego problemu dla uczestników…Łącznie do Olimpiady przystąpiło ponad sześciuset uczniów.

W trosce o zdrowie psychiczne, prawidłowy odpoczynek oraz wzmocnienie ciała i ducha, organizatorzy zapewnili dodatkowe atrakcje: oprowadzanie kuratorskie po wystawie muzeum, w czasie którego Jacek Zagożdżon wprowadził uczestników w stuletnią historię polskiego lotnictwa wojskowego……koncert niesamowitego duetu Bartłomiej Koselski i Tobiasz Marzyński……oraz, przygotowana przez młodzież klas gastronomicznych Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Dęblinie, pod kierownictwem Hanny Prokockiej, strawa nie tylko duchowa…Spotkanie prowadziła Anetta Okoń – koordynatorka Olimpiady z ramienia Starostwa…W ostatecznej rywalizacji zwyciężyła: Wiktoria Pacek z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, II miejsce przypadło Natalii Kalisz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Parczewie, zaś III Annie Lipskiej, uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach.

Na laureatów czekały atrakcyjne nagrody: laptop, wysokiej jakości smartfony ufundowane wspólnie przez wszystkie 6 powiatów oraz drobne upominki, które wręczali gospodarze wydarzenia Stanisław Jagiełło, Paweł Pawłowski oraz przedstawiciele pozostałych samorządów.

Uczestnicy uroczystej gali zapoznali się również z przygotowaną fotorelacją ze wszystkich dotychczasowych Olimpiad, których organizatorami były poszczególne samorządy powiatowe.

Pełna fotorelacja z Finału w zewnętrznej galerii (kliknij)

Inicjatorem Olimpiady był Powiat Bialski, który przełamał temat tabu jakim jest zdrowie psychiczne, jednocześnie zachęcając inne powiaty do włączenia się w ten obszar zdrowia publicznego.

Gratulujemy laureatom. Serdecznie dziękujemy organizatorom za nowe doświadczenia i w ich imieniu zapraszamy powiaty oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych do udziału w VI Regionalnej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym, której głównym organizatorem w roku 2018 będzie Starostwo Powiatowe we Włodawie.