Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Zakładom Mechanicznym E. Plage i T. Laśkiewicz.

Data wydarzenia: 08 listopada 2017

Muzeum Sił Powietrznych w osobie Marcina Arbuza miało przyjemność wzięcia udziału, w odsłonięciu 8 listopada 2017 roku, przy ulicy Wrońskiej 2 w Lublinie, tablicy pamiątkowej poświęconej Zakładom Mechanicznym E. Plage i T. Laśkiewicz.

Fundatorem tablicy jest pan Jacek Woźniak, przewodniczący Fundacji Lotniczy Lublin, która to zajmuje się upamiętnianiem i popularyzacją lotniczej historii Lublina i Lubelszczyzny.

Odsłonięcie tablicy poświęconej ZMPiL było połączone z odsłonięciem tablicy upamiętniającej historię „Flugtplatzu” czyli działającego na terenie lotniska w okresie II wojny światowej niemieckiego nazistowskiego obozu pracy.

Wytwórnia Samolotów E. Plage i T. Laśkiewicz była pierwszą powstałą w II RP fabryką produkującą samoloty. Historią sięgająca do 1860 roku wytwórnia swoją lotniczą działalność rozpoczęła w 1920 roku. Początkowo produkowano tam samoloty licencyjne, zaś później już swoje własne konstrukcje znane pod nazwą „Lublin”. Oprócz ważnej roli w budowaniu lotniczego potencjału państwa, lubelska fabryka odgrywała bardzo istotną rolę w integracji lokalnej społeczności. Wokół instytucji powstawały i koncentrowały się rozmaite organizacje społeczne takie jak na przykład Lubelski Klub Lotniczy, który zajmował się projektowaniem oraz budową amatorskich, sportowych konstrukcji lotniczych. W wytwórni działało wielu wybitnych polskich konstruktorów takich jak Jerzy Rudlicki, Antoni Uszacki, Jerzy Dąbrowski czy Marian Bartolewski.

Stronę internetową fundacji Lotniczy Lublin można odwiedzić pod poniższym adresem: http://www.fundacjalotniczylublin.pl/index.html