Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Dęblin zaślubiony z Wisłą

Data wydarzenia: 17 września 2018

Składając hołd pamięci tych, którzy w przeszłości dla Polski na rzekach i morzu walczyli i ginęli, zręby naszej gospodarki rzecznej i morskiej budowali. Uroczyście ślubuję: Stać zawsze na straży polskich rzek i morza, wartości pracy polskiej na rzekach i na morzu, nieustannie i wytrwale pomnażać, czynem ofiarnym Polsce oraz rzekom i morzu w każdej służyć potrzebie. Słowami roty przysięgę na ligowy sztandar składali uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego z Dęblina. Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej pod dyrekcją komandora dr hab. Józefa Kowalewskiego odegrała ,,Hymn do Bałtyku”. Następnie w wodach Królowej Polskich Rzek zamoczono ligowe bandery oraz flagę Dęblina. Miasto Dęblin reprezentowała Burmistrz – pani Beata Siedlecka oraz radny Rady Miasta Krzysztof Karbowski. Ze strony Ligi Morskiej w ceremonii wzięli udział: Prezes Zarządu Głównego Andrzej Królikowski, Wiceprezesi: Elżbieta Marszałek i Marek Padjas, Elżbieta Kasińska oraz Antoni Szarmach.

Ten symboliczny akt nawiązywał do historycznych zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku w Pucku i 1945 roku w Kołobrzegu. Drugie ślubowanie Wiśle w Dęblinie było kulminacyjnym punktem programu Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku przebiegało pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Wydarzenie, które miało miejsce 15 września nawiązywało do jubileuszowego roku Stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej.

W podziękowaniu za wspieranie Ligi w edukacji rzecznej i morskiej, na ręce dyrektora Muzeum Sił Powietrznych Pawła Pawłowskiego, Zarząd LMiR przekazał pamiątkowy medal.

Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Ligi Morskiej i Rzecznej rozpoczął muzyczną część wydarzenia. Na scenie w ramach Rzeki muzyki  prezentowały się  zespoły: The Dark Stones, Ignavus, a gwiazdą wieczoru były Dziady Kazimierskie.

Święto zabytków zainaugurowaliśmy już w południe, uroczystym otwarciem nowej wystawy „Stulecie Ligi Morskiej i Rzecznej” w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Na terenach nadwiślańskich, wydarzeniami towarzyszącymi były warsztaty wikliniarskie i ceramiczne dla dzieci i młodzieży zorganizowane przez instruktorów Miejskiego Domu Kultury oraz prezentacja fotografii przygotowana przez Krzysztofa Karbowskiego w formie wystawy” „Od Ireny 1854 do Dęblina 1954. Ludzie. wydarzenia. przestrzeń publiczna”. Warto dodać, że w organizację wydarzenia aktywnie włączyło się nowe stowarzyszenie Przystań-Wisła- Dęblin, którego celem jest budowa rzecznej przystani i aktywizacja mieszkańców wokół terenów nadwiślańskich.

Muzeum Sił Powietrznych pragnie serdecznie podziękować dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie-pani Monice Bąkale za współorganizację wydarzenia oraz osobiste zaangażowanie w przygotowanie i prowadzenie programu.

 

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Pomysłodawcą i koordynatorem był Paweł Pawłowski- dyrektor Muzeum Sił Powietrznych. Partnerami wydarzenia: Miejski Dom Kultury w Dęblinie, Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Przystań-Wisła-Dęblin. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Burmistrza Miasta Dęblin- pani Beaty Siedleckiej.

 

zdjęcia: Kamil Krypski, Malwina Markiewicz, Lotnicza Warszawa