98. rocznica Zaślubin z morzem w Pucku

Data wydarzenia: 06 lutego 2018

W sobotę 10 lutego w Pucku dęblińska delegacja, złożona z przedstawicieli Muzeum Sił Powietrznych, 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego oraz uczniów Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego, upamiętni wydarzenia sprzed 98 lat – Zaślubiny Polski z morzem.

10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia powrotu Polski nad Bałtyk. Reprezentujący Rzeczpospolitą gen. Józef Haller w czasie uroczystości mówił: „Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem”. Po przemówieniu duchowni dokonali poświęcenia bandery morskiej Polski, która wśród huku powitalnych salw armatnich i przy dźwiękach hymnu narodowego została wciągnięta na maszt. Żołnierze oddali honory, a chorążowie pochylili sztandary ku falom morskim, zanurzając je częściowo na znak powitania morza. Następnie zebrani goście udali się przed ołtarz polowy, aby wysłuchać mszy, celebrowanej przez dziekana Frontu Pomorskiego. Po tej ceremonii gen. Haller wjechał konno do morza i wrzucił w fale jeden z wręczonych mu platynowych pierścieni. Drugi założył sobie na palec.
Na pamiątkę uroczystych zaślubin dokonano poświęcenia i wbicia w morze słupa z wyrytym od strony morza orłem Jagiellonów, a od strony lądu napisem: „Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczyste posiadanie polskie morze”. Delegacja Sejmu rzuciła w fale morskie wieniec z szarfą z napisem: „Robotnicy polscy witają polskie morze”. Na zakończenie uroczystości podpisany został przez najważniejsze osobistości akt erekcyjny zaślubin Polski z morzem.

9 lutego 2018 r. podczas konferencji naukowej „Historia i archeologia dawnego Pucka w 670 rocznicę lokacji miasta”, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych –  Paweł Pawłowski zaprezentuje inspirowane puckimi wydarzeniami- zaślubiny z Wisłą, jakie miały miejsce we wrześniu 2017 roku w Dęblinie podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, z udziałem Ligi Morskiej i Rzecznej.

10 lutego 2018 – sobota

Program:
Stary Rynek
9.30 rozpoczęcie obchodów Zaślubin Polski z Morzem

Pucka Fara pod wezwaniem św. Ap. Piotra i Pawła
10.00 koncelebrowana Msza św.

Port Rybacki
11.40 dalsza część uroczystości, wstęp Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej, Wręczenie Pierścieni Hallera, przemówienia
12.00 złożenie wieńca z pokładu śmigłowca na wodach Zatoki Puckiej
12.10 składanie wiązanek kwiatów przez delegacje przy pomniku generała Józefa Hallera