wystawy

HISTORIA POLSKIEGO LOTNICTWA WOJSKOWEGO

wystawa stała (pawilon wystawienniczy + ekspozycja plenerowa)

Wystawa przedstawia historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł aż po czasy współczesne.

Ekspozycja ułożona chronologicznie, uzupełniona jest licznymi dokumentami i archiwaliami oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego, wzbogacona prezentacjami dźwiękowymi i filmowymi. Prezentuje  m.in. osobiste rzeczy po tragicznie zmarłym mjr. pil. Eugeniuszu Horbaczewskim – dcy 315 Dywizjonu Dęblińskiego, oraz odznaki lotnicze od czasów zaborów po współczesność. Najważniejszym eksponatem jest niewątpliwie sztandar –  relikwia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z okresu II wojny światowej. Gratką dla miłośników lotnictwa będzie zrekonstruowany domek pilota z czasu Bitwy o Anglię, jak również archiwalia, umundurowanie i pamiątki nawiązujące do symboliki słynnego Dywizjonu 303 i innych eskadr kościuszkowskich.

Wystawa plenerowa to ponad 80 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów, w tym zestawy radiolokacyjne. Wśród eksponatów znajdują się polskie konstrukcje, takie jak: TS-8 Bies, TS-9 Junak-3, TS-11 Iskra, czy I-22 Iryda, cała rodzina produkowanych w Polsce licencyjnych myśliwców Lim i śmigłowców Mi-2, a także jednen z największych śmigłowców Mi-6.  Muzeum prezentuje przekrój powojennych konstrukcji wykorzystywanych przez polskie lotnictwo wojskowe, co stanowi zarazem unikatową na skalę światową kolekcję samolotów myśliwskich zza  żelaznej kurtyny. W hangarze prezentowana jest wystawa silników lotniczych –  od tłokowych po olbrzymie silniki odrzutowe do samolotów typu MiG-21, czy Suchoj – Su 7.

Gratką dla pasjonatów lotnictwa jest  wejście na pokład wybranych statków powietrznych, m.in. do samolotu Jak-40 i  jedynego w Polsce śmigłowca Mi-6.