Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Szlakiem historii Dęblina

Data wydarzenia: 25 lutego 2018

Mroźna aura nie przeszkodziła amatorom pieszych wędrówek, którzy 24 lutego, punktualnie o 12.00 spod Muzeum Sił Powietrznych wyruszyli szlakiem historii Dęblina. Blisko 50 osób uczestniczyło w rajdzie terenowym z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.

Wycieczka była nie tylko okazją do poznania ciekawych historycznie i przyrodniczo miejsc, ale i możliwością podpatrywania pracy przewodników turystycznych. Trasę rajdu obsługiwali przewodnicy z Muzeum Sił Powietrznych: Paweł Pawłowski, Jacek Zagożdżon i Marcin Arbuz. Swą wiedzą i doświadczeniem wspierali nas przewodnicy Koła Przewodników Turystycznych im. Książąt Czartoryskich z Puław – Ewa Samiec i Dorota Chyl…

, a po obiektach twierdzy oprowadzał nas pan Wojciech Ziółkowski – regionalista, sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Dęblina.

Słoneczny i mroźny klimat oraz serdeczna atmosfera, sprzyjały pokonaniu blisko 10 km trasy. Po obejrzeniu wystawy czasowej „Skrzydlaci Kosynierzy”, ruszyliśmy zwartym szykiem na teren Garnizonu Dęblin: szlak wiódł przy lotniskowej wieży ciśnień……dawnym Pałacu Mniszchów/Jabłonowskich (obecnie Rektorat WSOSP).

Urokliwe założenie parkowe pałacu ze stawem i willą poetki Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej urzekają o każdej porze roku, zwłaszcza zimą… Dalej trasa wiodła na cmentarz wojenny Balonna, założony przez Austriaków w 1915 roku na zboczu wschodniej reduty Twierdzy Dęblin, a nazwany tak od pobliskiego pola wzlotów balonów obserwacyjnych…

Tuż przed Bramą Lubelską objęcie Dębu Jagiełły „Grot” i pamiątkowa fotografia przy Pomniku 15 P.P. „Wilków”… Ostatnim punktem wycieczki była Cytadela Twierdzy Dęblin.

 

Pragniemy podziękować przewodnikom za aktywność podczas rajdu oraz pani dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie- Monice Bąkale za przygotowanie ogniska i poczęstunku dla uczestników rajdu. Nic tak nie rozgrzewa, jak wspólne ognisko z widokiem na nadwiślański zachód słońca…