Spotkanie ze Spitfirem w Dęblinie

Data wydarzenia: 20 czerwca 2014

W piątek 27 czerwca 2014 r. Muzeum Sił Powietrznych oraz fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego organizuje „Spotkanie ze Spitfirem”. W samo południe w nowo otwartym hangarze Muzeum Sił Powietrznych odbędzie się prelekcja poświęcona historii samolotu Supermarine Spitfire oraz samolotom tego typu w Polskich Siłach Powietrznych. Gościem honorowym tego spotkania będzie Jerzy Główczewski – pilot 308 Dywizjonu Myśliwskiego biorący udział w lotach bojowych na tym pięknym samolocie. Będzie to również okazja do porozmawiania z pilotami Spitfire’a z 1944 i 2014 r. i zadania wielu pytań dotyczących eksploatacji tego samolotu. Zapraszamy wszystkich do spotkania z Jackiem Mainką – pierwszym polskim pilotem, który przyleciał do kraju Spitfirem, realizując w ten sposób marzenia lotników ośmiu polskich dywizjonów wyposażonych w Spitfire’y, którym nie dane było powrócić do Polski po wojnie wraz ze swymi „złośnicami”. Zaprezentujemy także publikacje poświęcone temu samolotowi oraz pilotom latającym tą piękną maszyną w latach II wojny światowej. Zapowiadane są również inne niespodzianki.

GR

Jacek Mainka i Jerzy Główczewski przed lotem na samolocie Tiger Moth z 1939 r.

Jacek i Glowczewski DSCF9815Tiger_5569IMG_6184aSpitfire Dęblin 23.06.2014. 3spitfire 2