Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Pamięci płk.Paszkiewicza

Data wydarzenia: 07 września 2018

31 sierpnia 2018 roku uroczyście odsłoniliśmy tablicę pamiątkową poświęconą płk Stanisławowi Paszkiewiczowi – pierwszemu komendantowi Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie.

Tablica została wykonana w brązie. Umieszczono na niej napis:

W 100-lecie Polskiej Broni Przeciwlotniczej oraz w 70. rocznicę utworzenia wojskowego szkolnictwa zawodowego w Koszalinie

Muzeum Obrony Przeciwlotniczej nadano imię

płk. Stanisława Paszkiewicza (1903-1953)

pierwszego komendanta Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie

Koszalin dn. 31 sierpnia 2018 r.

 

Na tablicy znajdują się dwie odznaki pamiątkowe artylerii przeciwlotniczej. Z lewej strony: odznaka pamiątkowa z 1. pułku artylerii przeciwlotniczej z okresu II Rzeczypospolitej. Ma formę owalnej tarczy z dwiema lufami armatnimi skierowanymi ku górze, obwiedziona półwieńcem i zwieńczona orłem w locie. Po prawej, współczesna oznaka wojsk obrony przeciwlotniczej noszona na kołnierzach mundurów przez żołnierzy służących w jednostkach przeciwlotniczych. Przedstawia skrzyżowaną lufę armatnią z rakietą przeciwlotniczą na tle anteny stacji radiolokacyjnej.

Do wykonania napisu użyta została czcionka Brygada 1918, zaprojektowana najprawdopodobniej przez znanego grafika Adama Półtawskiego, powstała w 10. rocznicę odzyskania niepodległości, prawdopodobnie w 1928 roku. Font Brygada został zdygitalizowany i udostępniony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w maju tego roku, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autorem tablicy jest Romuald Wiśniewski – artysta rzeźbiarz, absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki Koszalińskiej– Wydział Wzornictwa, Zakład Rysunku Malarstwa i Rzeźby, członek Stowarzyszenia Artystów „Grupa Kołobrzeg”, członek Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Kołobrzeg, autor wielu prac, m.in. pomnika kmdr. Stanisława Mieszkowskiego w Kołobrzegu, pomnika Marszalka J. Piłsudskiego w Koszalinie czy tablicy pamiątkowej prof. dr hab. Lecha Leciejewicza w Budzistowie. Pracuje twórczo w dziedzinie rzeźby w brązie, kamieniu, ceramice i drewnie. Wykonuje i samodzielne odlewa rzeźby, tablice, statuetki, medale w brązie. Prowadzi również warsztaty rzeźbiarskie i plenery plastyczne dla młodzieży i dorosłych.

Pułkownik Stanisław Paszkiewicz, ur. 22 czerwca 1903 r. w rodzinie ziemiańskiej w Pawłówce k. Tomaszowa Lubelskiego. Ochotnik wojny 1920 r. w szeregach 9 pułku piechoty Legionów. Ukończył Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu. Służył m.in. w 30 Pułku Artylerii Lekkiej we Włodawie, a od 1931 r. w 1 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej w Warszawie. W wojnie 1939 r. dowodził  samochodową baterią 75 mm armat przeciwlotniczych. Internowany na Węgrzech, przedostał się do Francji a następnie do Wielkiej Brytanii. Podczas bitwy o Monte Cassino dowodził dywizjonem w 5. Kresowym Pułku Artylerii Przeciwlotniczej 5. Kresowej Dywizji Piechoty. W grudniu 1945 r. powrócił do kraju. Dowodził m.in. 2. Pułkiem artylerii lekkiej w Radomiu. W sierpniu 1948 r. awansowany do stopnia pułkownika został wyznaczony na stanowisko komendanta nowo utworzonej Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie. Zwolniony ze stanowiska w 1950 r. i represjonowany w okresie stalinowskim, zmarł na zawał serca  2 grudnia 1959 r.

 

polecamy artykuł Wojciecha Grobelskiego pt. ” Pułkownik Stanisław Paszkiewicz w pamięci koszalinian” w biuletynie „Pod dobrymi skrzydłami” nr 5.2018

do pobrania (pdf)gazeta Pod dobrymi skrzydlami nr 5.2018