Ostatni lot Jaka-40 nr 045

Data wydarzenia: 03 lutego 2012

Po zakończeniu procedury pozyskiwania statków powietrznych z Łodzi, Muzeum Sił Powietrznych otrzymało kolejny, cenny eksponat.

Dnia 2 lutego 2012 roku samolot pasażerski Jak – 40 nr 045 z rozformowanego 36. specjalnego pułku lotnictwa transportowego (JW. 2139) Warszawa- Okęcie, wykonał swój ostatni „lot” – „wylądował” na terenach wystawy plenerowej Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Był to specyficzny lot, bowiem odbył się za pomocą dźwigu, który przetransportował maszynę w powietrzu nad bramą oddzielającą teren Muzeum od płyty lotniska w Dęblinie. Gabaryty Jaka – 40 (rozpiętość skrzydeł) nie pozwalały przeholować go drogą lądową na wyznaczone miejsce ekspozycji.

Samolot wylądował na dęblińskim lotnisku już jesienią ubiegłego roku i ze względu na ówczesne warunki pogodowe oczekiwał na swoje miejsce w ekspozycji plenerowej Muzeum.

Wcześniej był wykorzystywany do przewozu VIP. Pamiętnego 10 kwietnia 2010 roku, w dniu katastrofy smoleńskiej, lądował na lotnisku Siewiernyj /k. Smoleńska.

W ostatnim okresie był wykorzystywany przez Dowództwo Sił Powietrznych.

Zdjęcia z uroczystości dostępne w Galerii: