nowe nabytki w kolekcji

Data wydarzenia: 08 maja 2019

Pan Piotr Mańczak – właściciel prywatnego Muzeum Militariów z Trzcińska Zdroju, przekazał do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych unikatowy zestaw dziewięciu niemieckich ulotek propagandowych z okresu II wojny światowej. Skierowane były do żołnierzy Armii Czerwonej i miały zachęcać ich do wstępowania do rosyjskich oddziałów armii niemieckiej. Jedną z ulotek stanowiła „przepustka”, która miała posłużyć chętnym poddania się w niemieckie ręce. Pod krótką informacją do kogo kierowana jest przepustka znajduje się zapis „Możesz iść dalej bez przepustki: wystarczy podnieść obie ręce i krzyknąć Stalin kaput!”. Druga strona ulotki przekonuje o braku zainteresowania ze strony Stalina jeśli chodzi o straty w szeregach wojsk radzieckich. Na pozostałych kartach zamieszczone zostały z jednej strony zdjęcia, a z drugiej teksty propagandowe przekonujące odbiorców do przejścia na stronę niemiecką.

Takie ulotki ładowane były do pocisków, wystrzeliwanych przez Niemców w stronę czerwonoarmistów. Proceder ten był dość często stosowany podczas II wojny światowej, nie tylko przez stronę niemiecką, ale również rosyjską czy angielską. Najczęściej były one rolowane i takie też najczęściej pojawiają się na rynku kolekcjonerskim i w muzeach. Nasz zbiór jest jednak wyjątkowy ze względu na sposób pakowania do skorupy granatu propagandowego – zostały one złożone w niewielką kostkę.

Dziękujemy za tak unikatowy dar!