Nowa wystawa o wojskowej historii Koszalina

Data wydarzenia: 21 marca 2019

19 marca 2019 r., w dzień imienin Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej przygotowało wyjątkową niespodziankę dla miłośników historii miasta Koszalin. W obecności ok. 150 gości, uroczyście otwarto  nową wystawę czasową pt. „Historia koszalińskich koszar”. Inspiracją do jej aranżacji było odnalezienie w ubiegłym roku, na terenie koszar 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego dużej ilości militariów z okresu II wojny światowej, które po zabiegach renowacyjnych mogły zostać zaprezentowane na ekspozycji. Dodatkowo – w formie dioramy – urządzono i wyposażono dwie  izby żołnierskie przedstawiające życie koszarowe z lat 30. oraz 80. ubiegłego stulecia. Gości powitali dyrektor dęblińskiego muzeum, p. Paweł Pawłowski oraz płk ZP Andrzej Witek, prezes Związku Piłsudczyków Okręgu Zachodniopomorskiego w Koszalinie, zaś p.o. kierownika MOPL, dr Wojciech Grobelski czynił honory komisarza wystawy.

W wernisażu uczestniczyli: zastępca prezydenta Koszalina, p. Andrzej Kierzek oraz były wieloletni komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, gen. bryg. w st. spocz. Witold Niedek. Na uroczystość licznie przybyli także przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz organizacji kombatanckich i niepodległościowych. Gremialnie zjawili się „piłsudczycy” oraz przyjaciele naszego Muzeum. Licznie przybyli także przedstawiciele jednostek miejscowego garnizonu wraz z orkiestrą. Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. broni Romualda Andrzejczaka, reprezentował ppłk Dariusz Macul, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Koszalinie. Nie zabrakło również młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 7 noszącej imię 1. Armii Wojska Polskiego oraz uczniów z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół „Czaplówka”.

Po wernisażu uroczyście złożono kwiaty pod popiersiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i wręczono związkowe wyróżnienia. Kolejnym punktem programu był uroczysty koncert, który odbył się w sali widowiskowej klubu Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 31 sierpnia 2019r.

zapraszamy od wtorku do niedzieli