Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Data wydarzenia: 26 lutego 2019

1 marca 2019 r. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszamy na specjalną projekcję filmu dokumentalnego-fabularyzowanego pt. Komendant „Zagończyk”, w reżyserii Przemysława Bednarczyka.

Organizatorami pokazu są:  Muzeum Sił Powietrznych oraz Towarzystwo Przyjaciół Dęblina.

piątek, 1 marca 2019 o godzinie 18.00

miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1 (wstęp bezpłatny)

Film opowiada o losach Jerzego Franciszka Jaskulskiego ps. „Zagon”, „Zagończyk”, który w latach 1942 – 44 walczył w Armii Krajowej  w Obwodzie Puławy, od 1943 r. był dowódcą partyzanckiej grupy lotnej. Wielu mieszkańców Dęblina i okolic służyło w jego oddziale. W filmie wspomina się min. zamach na kata Dęblina – Petersena oraz wyzwalanie Końskowoli.

Film powstał na podstawie książki „Komendant Zagończyk” Ryszarda Śmietanki Kruszelnickiego, historyka z kieleckiej delegatury IPN, a także na podstawie akt i dokumentów przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej.

Jest to fabularyzowany dokument przedstawiający postać dowódcy oddziału partyzanckiego AK z Obwodu Puławy, por. Franciszka Jaskulskiego ps. Zagon, Zagończyk. Życie i działalność Zagończyka, przedwojennego nauczyciela, harcerza, żołnierza Września, oficera Armii Krajowej, to wręcz modelowy przykład biografii pokolenia żołnierzy niezłomnych. Aresztowany w 1945 roku, uciekł z więzienia we Wronkach, a następnie stanął na czele organizacji pod nazwą Związek Zbrojnej Konspiracji, działającej na terenach powiatów: radomskiego, kozienickiego i iłżeckiego. W jej skład weszli konspiratorzy z czasów okupacji niemieckiej, prześladowani po wojnie przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa i NKWD. Ostatnie trzy lata jego życia od sierpnia 1944 do lutego 1947 stanowią swoiste studium przypadku, tragicznych losów tegoż pokolenia. Ich tłem są wydarzenia historyczne, które kształtowały oblicze polityczne powojennej Polski i determinowały nastroje oraz postawy społeczeństwa. „Zagończyk” został ponownie aresztowany w lipcu 1946 roku i stracony w Kielcach 19 lutego 1947 roku. W ostatnim słowie przed sądem poprosił o karę śmierci.

Produkcja filmu została dofinansowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz firmę Enea.

Opis filmu ze strony http://www.filmpolski.pl/