NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

Data dodania: 01 marca 2023

Uroczysty apel przed Pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt rozpoczął obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Organizatorem tej uroczystości byli Dowódca Garnizonu Dęblin – gen. bryg. pil. Grzegorz Ślusarz oraz Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur.

Następnie delegacja naszego Muzeum oddała hołd i złożyła znicze na grobach oraz miejscach pamięci „Wyklętych” w Dęblinie i powiecie ryckim. W ten symboliczny sposób uhonorowaliśmy między innymi generała Szczepana Ścibiora, mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”, ks. kpt. hm. Stanisława Hładuniaka oraz Władysława Mikuska.

W siedzibie Muzeum natomiast o bohaterstwie, dylematach, trudach zmagań „Żołnierzy Wyklętych” oraz tle historycznym końca wojny i czasów powojennych opowiedział dr hab. Sebastian Piątkowski – główny specjalista Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Lublinie – Delegatura w Radomiu. Jego prelekcja nosiła tytuł „Polskie podziemie niepodległościowe nad Środkową Wisłą w latach 1945-1956. Prof. Piątkowski zwrócił uwagę na dramatyzm powojennych wyborów Polaków, którym narzucona została sowiecka zwierzchność.

Wykład wzbogacił Damian Kurek, pracownik MSP, który zaprezentował kilka egzemplarzy replik broni strzeleckiej, używanej przez „Niezłomnych”. Z pasją opowiedział o ikonicznych pistoletach maszynowych „Pepeszy”, „Schmeiserze” i „Stenie” oraz zaprezentował swoją kolekcję replik broni.

Spotkanie zakończyła projekcja wzruszającego filmu dokumentalnego o powojennych losach por. Mieczysława Bujaka ps. „Gryf”, który był między innymi żołnierzem AK oraz Armii USA, więźniem dwóch nazistowskich obozów koncentracyjnych, podkomendnym mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” oraz oficerem powojennego Wojska Polskiego. Został zamordowany w wyniku zbrodni sądowej, opartej na absurdalnym oskarżeniu o stworzenie organizacji niepodległościowej. Jego szczątki zostały po dziesięcioleciach odkryte na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Cześć Ich Pamięci!